Liga angielska. Prawie 5 miliardów funtów przychodów. Angielskie kluby zarabiają coraz więcej

Deloitte
Prawie 5 miliardów funtów przychodów. Angielskie kluby zarabiają coraz więcej
Prawie 5 miliardów funtów przychodów. Angielskie kluby zarabiają coraz więcej EASTNEWS
Liga angielska. Łączne przychody klubów Premier League w sezonie 2017/18 wyniosły aż 4,8 mld funtów, co stanowi wzrost o 6 proc. w porównaniu z sezonem 2016/17. Jak wynika z analizy firmy doradczej Deloitte, łączna kwota wynagrodzeń dla piłkarzy, które zostały wypłacone w poprzednim sezonie przez 20 klubów angielskiej ligi, przekroczyła 2,9 mld funtów.

Liga angielska. Średni wskaźnik płac w stosunku do przychodów w Premier League wzrósł z 55 proc. do 59 proc. Rosnące gaże gwiazd negatywnie wpłynęły na zysk operacyjny klubów Premier League, który spadł o 16 proc. do 900 mln funtów.

Wzrost przychodów wynika częściowo z faktu, że w ubiegłym sezonie Premier League mogła się pochwalić rekordową liczbę pięciu drużyn rywalizujących w Lidze Mistrzów UEFA. Doszły one do 1/16 finału rozgrywek lub wyżej. To z kolei spowodowało wzrost o około 71 milionów funtów kwoty, którą UEFA wypłaciła klubom Premier League. Wraz ze wzrostem dystrybucji z UEFA, przychody z dnia meczu i przychody komercyjne wzrosły odpowiednio o 8 i 12 proc. – Przychody klubów Premier League nadal osiągają rekordowe poziomy. Przeniesienie Tottenhamu Hotspur na stadion Wembley i zwiększona aktywność komercyjna, w tym nowa umowa z Nike, przyczyniły się do ponad połowy wzrostu przychodów w Premier League i prawie jednej czwartej wzrostu przychodów komercyjnych – mówi Dan Jones, partner i lider Sports Business Group w Deloitte.

Jak jednak zwracają uwagę eksperci Deloitte niepokoi fakt, że wskaźnik wynagrodzeń w stosunku do przychodów wzrósł w ciągu roku z 55 do 59 proc. Prawie połowa klubów Premier League zanotowała wzrost tego wskaźnika do poziomu 70 proc. lub więcej, a łączne wydatki na płace wzrosły o 15 proc. do 2,9 mld funtów. Miało to bezpośredni wpływ na łączne zyski operacyjne, które spadły do 900 milionów funtów, aczkolwiek wciąż jest to drugi najwyższy wynik w historii Premier League. – W sezonie 2017/2018 obserwowaliśmy zjawisko szybszego wzrostu wydatków na wynagrodzenia niż tempo wzrostu przychodów. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w drugim roku poprzedniego cyklu praw do transmisji w Premier League. Wiąże się to z faktem, że kluby inwestują w piłkarskie talenty – mówi Dan Jones.

Kluby Premier League po raz czwarty w ciągu ostatnich pięciu lat wypracowały łączny zysk operacyjny, który jest drugim najwyższym w historii. Była to zasługa przede wszystkim trzech drużyn: Arsenalu, Liverpoolu i Tottenham Hotspur, które odpowiadają za ponad 75 proc. tej sumy. Jednakże trzeba także zauważyć, że wzrosła liczba klubów, które odnotowały stratę operacyjną.

W Ekstraklasie obserwowaliśmy już piłkarzy, którzy w swoich CV mieli najlepsze kluby świata. Zazwyczaj byli to doświadczeni gracze, próbujący czegoś nowego w życiu. Oczywiście, polska liga nie oferuje wielkich pieniędzy, dlatego większość starszych zawodników wybiera takie kierunki, jak USA czy Chiny. Mimo to, było w najnowszej historii kilka przypadków, które mogłyby być absolutnymi hitami. Oto piłkarze, którzy mogli zagrać w Ekstraklasie na koniec swojej kariery.

Oni mogli zagrać w Ekstraklasie na koniec kariery [GALERIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gol24.pl Gol 24