Liga Europy. Podsumowanie fazy grupowej. Arsenal idzie jak burza

OPRAC.: Jakub Maj
PAP/EPA/NEIL HALL
Osiem drużyn ma zapewniony udział w 1/8 finału Ligi Europy. Swoje grupy wygrali Ferencvaros Budapeszt, SC Freiburg, Feyenoord Rotterdam, Real Sociedad San Sebastian, Betis Sewilla, Royale Union St. Gilloise, Arsenal Londyn i Fenerbahce Stambuł.

Drużyny z drugich miejsc zagrają w barażach o awans do 1/8 finału LE z zespołami, które były trzecie w grupach Ligi Mistrzów, czyli m.in. Barceloną, Juventusem Turyn i Sevillą.

Natomiast zespoły z trzecich miejsc w barażach o awans do 1/8 finału Ligi Konferencji zmierzą się z klubami, które były drugie w grupach LK. Te drużyny mogą zatem trafić na Lecha Poznań. Potencjalni rywale "Kolejorza" to: Bodoe/Glimt, AEK Larnaca, Łudogorec Razgrad, SC Braga, Sheriff Tyraspol, Lazio Rzym, Karabach Agdam i Trabzonspor.

Losowanie par barażowych odbędzie się w poniedziałek. Pierwsze mecze barażowe zostaną rozegrane 16 lutego, a rewanże 23 lutego 2023 roku. Spotkania 1/8 finału LE i LK zaplanowano na 9 i 16 marca.

Niezwykle ciekawie ułożyła się sytuacja w grupie F, gdzie każda z czterech drużyn zdobyła osiem punktów. To pierwszy taki przypadek w historii europejskich pucharów. Pierwsze miejsce zajął Feyenoord Sebastiana Szymańskiego, który w ostatniej kolejce pokonał Lazio Rzym 1:0 po golu Santiago Gimeneza. Polski pomocnik zagrał cały mecz. FC Midtjylland wygrało 2:0 ze Sturmem Graz, dzięki czemu awansowało na drugą pozycję.

Manchester United zrewanżował się Realowi Sociedad wygrywając 1:0 na wyjeździe. Cristiano Ronaldo asystował przy golu 18-letniego Argentyńczyka Alejandro Garnacho. We wrześniu Real Sociedad zwyciężył 1:0 na Old Trafford. Obie drużyny zdobyły po 15 punktów, ale klub z San Sebastian wygrał grupę E, gdyż miał minimalnie lepszy bilans bramkowy.

AS Roma wygrała w Rzymie z Ługogorcem 3:1. W pierwszej połowie gola dla mistrzów Bułgarii strzelił Rick. Po przerwie dwie bramki z rzutów karnych strzelił Lorenzo Pellegrini. W 85. minucie wynik meczu ustalił Nicolo Zaniolo. Pomocnik Łudogorca Jakub Piotrowski wystąpił w pierwszym składzie, a Nicola Zalewski z Romy wszedł na boisko w 61. min zmieniając Nemanję Matica.

Rywalizację w grupie C wygrał Betis, który zdobył 16 pkt. Roma awansowała na drugie miejsce (10 pkt), a Łudogorzec spadł na trzecią pozycję - 7 pkt. Czwarte było HJK Helsinki - 1 pkt.

Dynamo Kijów Tomasza Kędziory przegrało w Krakowie 0:2 z Fenerbahce. Reprezentant Polski grał od 71. minuty. Wicemistrzowie Ukrainy w sześciu meczach zdobyli tylko jeden punkt i zajęli ostatnie miejsce w grupie B.