Liga Narodów. Hiszpania wcisnęła bramkę Portugalii. Ekipa Luisa Enrique zagra w Final Four

Krzysztof Kowalski
PAP/EPA/HUGO DELGADO
Liga Narodów. Poznaliśmy końcowe rozstrzygnięcia w Dywizji A. Ostatnim uczestnikiem turnieju Final Four została Hiszpania, która na wyjeździe pokonała Portugalię 1:0 (0:0). Do niższej dywizji spadła reprezentacja Czech. Nasi południowi sąsiedzi ulegli Szwajcarom 1:2.

Do wtorku pewne gry w turnieju finałowym były Chorwacja, Holandia oraz Włochy. Ostatniego uczestnika przyszłorocznego Final Four wyłoniło starcie na Estadio Municipal w Bradze.

Portugalia przystępowała do potyczki z Hiszpanią z zapasem dwóch punktów, ale przewagi nie utrzymała. Gola na wagę zwycięstwa i awansu do najlepszej czwórki Ligi Narodów strzelił Alvaro Morata. Napastnik Atletico Madryt w 88. minucie z bliska wbił piłkę do siatki po asyście Nico Williamsa.

Wcześniej lepsze sytuacje stworzyli sobie gospodarze. W pierwszej połowie Unai Simon w świetnym stylu odbił strzał Diogo Joty. Z kolei w 69. minucie hiszpańskiego bramkarza wyręczył Dani Carvajal, który sprzed linii wybił uderzenie Rubena Diasa.

W drugim meczu tej grupy Szwajcarzy wygrali z Czechami 2:1, którzy spadli do niższej dywizji. Bramki dla Helwetów zdobyli Remo Freuler i Breel Embolo, a dla Czechów trafił Patrik Schick. Wcześniej z dywizją A pożegnały się także Anglia, Austria i Walia.

Liga Narodów 2022/23. Rozstrzygnięcia w Dywizji A:

• Awans do Final Four: Chorwacja, Włochy, Holandia, Hiszpania
  • Spadek do Dywizji B: Austria, Anglia, Walia, Czechy

Półfinały Ligi Narodów odbędą się 14 i 15 czerwca, natomiast rywalizację o medale, czyli mecze o trzecie i pierwsze miejsce zaplanowano na 18 czerwca. Gospodarzem turnieju będzie Holandia. Poprzednimi triumfatorami tych rozgrywek byli Francuzi i Portugalczycy.

Portugalia - Hiszpania 1:0 (0:0)

Bramka: Alvaro Morata 88

Żółte kartki: Fernandes, Mendes, Felix (Portugalia) - Guillamon, Carvajal (Hiszpania)

Portugalia: Diogo Costa - Joao Cancelo, Danilo, Ruben Dias, Nuno Mendes - Ruben Neves (90 Joao Felix), William Carvalho (78 Vitor Ferreira), Bruno Fernandes - Bernardo Silva (73 Joao Mario), Diogo Jota (78' Rafael Leao), Cristiano Ronaldo

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal, Hugo Guillamon (46 Sergio Busquets), Pau Torres, Jose Gaya - Carlos Soler (60 Gavi), Rodri, Koke (60 Yeremi Pino) - Pablo Sarabia (60 Pedri), Alvaro Morata, Ferran Torres (73 Nico Williams)

źródło: własne / PAP

Najwięcej bramek w reprezentacji, najwięcej występów, opaska kapitana, bycie inspiracją dla dzieci i młodzieży - tak Robert Lewandowski, nasz najlepszy piłkarz w historii, jest postrzegany nad Wisłą, na co zresztą zasłużył sobie tym, co robi na boisku czy poza nim - choćby na polu charytatywnym. Sprawdziliśmy, w jaki sposób my - Polacy odwdzięczamy się RL9 za jego poświęcenie. Choć do jego końca kariery pozostało wiele lat to już może poszczycić się szeregiem odznaczeń, ulicą własnego imienia czy nawet serią monet. Co ciekawe, jego pomnik jeszcze nie powstał. Ale to bez wątpienia przed nami, skoro mówimy o najwybitniejszym zawodniku w biało-czerwonej historii.