Liga Narodów. Portugalia wygrała pierwszą edycję. Zwycięski finał z Holandią

Jacek Czaplewski
Portugalia pokonała Holandię 1:0
Portugalia pokonała Holandię 1:0 AFP/East News
Liga Narodów. Portugalia zwyciężyła pierwszą edycję europejskich rozgrywek. W finale na stadionie Estadio do Dragao w Porto pokonała reprezentację Holandii 1:0 (0:0). Gola w drugiej połowie strzelił Goncalo Guedes.

Liga Narodów: Portugalia - Holandia 1:0 w finale

To kolejny sukces Portugalii za kadencji Fernando Santosa. Pod wodzą tego 64-letniego szkoleniowca drużyna z Półwyspu Iberyjskiego została również mistrzem Europy, zwyciężając w 2016 roku na Euro we Francji - z gospodarzami właśnie (1:0).

W drodze po Ligę Narodów Portugalia uporała się nie tylko z Holandią w finale, ale także ze Szwajcarią w półfinale (3:1). W grupie 3, tzw. "polskiej", ugrała po cztery punkty w meczach z naszą drużyną (3:2, 1:1) oraz Włochami (1:0, 0:0). Po trzy bramki zdobyli dla niej Cristiano Ronaldo i Andre Silva.

W finale błysnął jednak Guedes. W 60 minucie zawodnik Valencii przełamał ręce Jaspera Cillessena, uderzając mocno po doskonałym zagraniu od Bernardo Silvy. Portugalia stworzyła także parę innych dogodnych sytuacji, ale po żadnej z nich piłka jakoś nie zatrzepotała w siatce.

Za Portugalią (i Holandią) ostatni występ w sezonie 2018/19. Następne mecze w eliminacjach do Euro 2020 drużyna Santosa zagra we wrześniu. Na razie po remisach z Ukrainą (0:0) i Serbią (1:1) zajmuje trzecie miejsce w grupie B.

W rankingu FIFA Portugalia jest siódma. Holandia zajmuje szesnastą pozycję.