Liga niemiecka. Efektowna wygrana Bayeru w debiucie Xabiego Alonso

Tomasz Górski
Xabi Alonso obiecująco zaczyna karierę trenerską. Bayer pokonał Schalke 4:0
Xabi Alonso obiecująco zaczyna karierę trenerską. Bayer pokonał Schalke 4:0 Bayer Leverkusen
Liga niemiecka. W 9. kolejce Bundesligi Bayer Leverkusen pokonał Schalke 4:0. Dwa dni temu "Aptekarzy" przejął Xabi Alonso, dla którego to pierwsza na najwyższym szczeblu, który ma znaleźć receptę na lepszą grę drużyny występującej na BayArena.

Falstartem ten sezon Bundesligi rozpoczął Bayer. W 8 kolejkach uzbierał tylko 5 punktów i zajmował przedostatnie miejsce w lidze, wyprzedzając VFL Bochum jedynie lepszym bilansem bramkowym. Z tego powodu z posadą trenera pożegnał się Gerardo Seoane, którego w czwartek zastąpił Xabi Alonso. Hiszpan podpisał z "Aptekarzami" kontrakt ważny do 30 czerwca 2024 r.

40-latek nie ma doświadczenia z prowadzeniem drużyny seniorów. W latach 201819 był był trenerem zawodników Realu Madryt U-14, a następnie przez trzy lata rezerwy Realu Sociedad. Za to jego kariera piłkarska obfituje w liczne trofea. Wygrywał Ligę Mistrzów z Liverpoolem (2005) i Realem Madryt (2014), a dodatkowo trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza Niemiec z Bayernem Monachium w latach 2015-17. W reprezentacji Hiszpanii dwa razy został mistrzem Europy (2008 i 2012), a w 2010 roku triumfował w Mistrzostwach Świata.

W sobotnie popołudnie Bayer pokonał u siebie Schalke aż 4:0. W 38. minucie wynik spotkania otworzył Moussa Diaby, który popisał się mierzonym uderzeniem zza pola karnego. Trzy minuty później na listę strzelców wpisał się Jeremie Frimpong, który po zagraniu Diaby'ego posłał piłkę do siatki w lewy dolny róg bramki. W 53. minucie Holender mógł się cieszyć z drugiego gola po strzale w prawy róg bramki. Ostatnią bramkę zdobył wprowadzony z ławki Paulinho po podaniu Amine Adliego.

Z powodu kontuzji poza kadrą meczową "Królewskoniebieskich" był Marcin Kamiński.

W środę (12 października) Bayer podejmie na własnym stadionie FC Porto w ramach 4. kolejki Ligi Mistrzów. Z kolei w sobotę zagra w lidze na wyjeździe z Eintrachtem Frankfurt.