Liga niemiecka. Pierwsza ligowa Borussii Dortmund. Katem Fortuna Dusseldorf z Marcinem Kamińskim w składzie. Łukasz Piszczek asystował

JCZ
Fortuna przerwała passę Borussii. Asysta Łukasza Piszczka
Fortuna przerwała passę Borussii. Asysta Łukasza Piszczka AFP/East News
Liga niemiecka. Borussia Dortmund przegrała pierwszy raz w lidze od... 15 maja, a pierwszy raz od 6 listopada w ogóle. Jej fantastyczną serię przerwała Fortuna Dusseldorf, która w spotkaniu 16. kolejki wygrała 2:1 (1:0). Łukasz Piszczek asystował przy honorowym trafieniu Paco Alcacera.

Z pięciu najlepszych europejskich lig niepokonanymi zespołami pozostają jedynie Liverpool (lider Premier League), Paris Saint-Germain (lider Ligue 1) oraz Juventus (lider Serie A). Borussia (lider Bundesligi) padła dziś, czyli o dziesięć dni później niż Manchester City (wicelider Premier League).

To nie była bynajmniej przypadkowa wpadka. Fortuna zagrała bardzo dobry mecz i zasłużenie wbiła Borussii dwie bramki. W 22 minucie doskonałą piłkę od Kevina Stogera otrzymał Dodi Lukebakio, który po sprinterskim biegu oddał wymarzony strzał. Po zmianie stron uderzeniem w okienko "poprawił" Jean Zimmer.

Jako pierwszy futbolówkę do siatki skierował wprawdzie Marco Reus, ale sędzia uznał, że będący na spalonym (i zarazem linii strzału) Christian Pulisic zasłonił bramkarzowi ogląd na sytuację. W drugiej połowie trener dortmundczyków Lucien Favre wprowadził jeszcze na boisko Paco Alcacera i Jadona Sancho, lecz wynik ledwie drgnął - w 81 minucie straty o połowę zmniejszył Paco Alcacer, wykorzystując dośrodkowanie od Łukasza Piszczka. Był to dwunasty gol Hiszpana w sezonie.

Po stronie Fortuny całe spotkanie na środku obrony rozegrał Marcin Kamiński. Reprezentant Polski rozegrał co najmniej poprawne zawody. Na prawym boku Borussii obejrzeliśmy natomiast Łukasza Piszczka. Były kadrowicz miał pewne kłopoty z kryciem pod własną szenastką. W doliczonym czasie dostał żółtą kartkę za faul taktyczny. Stracone gole nie obciążyły jednak jego konta. Cieszyć powinna za to czwarta asysta.

W innych wtorkowych meczach Bundesligi zabrakło Polaków. Z powodu choroby do osiemnastki Wolfsburga na VfB Stuttgart nie załapał się Jakub Błaszczykowski. Jutro o kolejne trafienia powalczy za to Robert Lewandowski. Jego Bayern Monachium podejmie RB Lipsk. Jeżeli mistrzowie Niemiec wygrają to zbliżą się do Borussii na sześć punktów.

Fortuna Dusseldorf - Borussia Dortmund 2:1 (1:0)

Bramki: Lukebakio 22', Zimmer 56' - Alcacer 81'
Żółte kartki: Stoger - Pulisic, Piszczek

Fortuna Dusseldorf: Rensing - Zimmermann, Ayhan, Kamiński, Gießelmann - Zimmer, Sobottka (70' Bodzek), Fink, Stöger, Usami (87' Raman) - Lukebakio (88' Hennings).

Borussia Dortmund: Bürki - Piszczek, Akanji (46' Toprak), Diallo, Schmelzer - Witsel, Delaney (61' Alcacer), Pulisic, Reus, Bruun Larsen (60' Sancho) - Götze.