Ligue 1: PSG mistrzem jesieni, Zlatan znów trafia

Tomasz Bilewicz
Piłkarze Paris Saint-Germain wygrali czwarty ligowy mecz z rzędu i zapewnili sobie tytuł mistrzów jesieni. W spotkaniu 19. kolejki Ligue 1 pokonali na wyjeździe Stade Brestois 3:0. Długo czyste konto zachowywał golkiper gospodarzy Alexis Thebaux. Worek z bramkami w końcu rozwiązał jednak nie kto inny jak Zlatan Ibrahimović.

Od początku spotkania przewagę uzyskali podopieczni Carlo Ancelottiego. Gospodarze uważnie bronili i przy nadarzającej się okazji próbowali kontratakować, głównie lewą stronę, na którą często schodził najlepszy strzelec SB29 Eden Ben Basat.

Paryżanie uzyskiwali coraz większą przewagę co przekładało się na ilość celnych strzałów. W bramce Brest świetnie spisywał się jednak Alexis Thebaux. Od 35. minuty sytuacja podopiecznych Landry'ego Chauvina była już jednak ekstremalnie trudna - za faul na Ezequielu Lavezzim z boiska usunięty został bowiem Abdoulwhaid Sissoko i gospodarze byli zmuszeni grać w dziesięciu.

Goście z Paryża chcąc strzelić bramkę jeszcze przed przerwą "podkręcili" dynamikę w ofensywie. Co chwilę świetnymi paradami popisywał się jednak Thebaux.

Także w drugiej połowie, która zaczęła się od potężnego uderzenia Christophe'a Jalleta. Strzał skrzydłowego PSG Thebaux odbił na rzut rożny. Kilka minut później ponownie zagrożenie pod bramką Brest stworzył Jallet. Dośrodkowanie łysego obrońcy z prawej strony boiska skutecznie zamknął Zlatan Ibrahimović. Szwed trafił do siatki rywali osiemnasty raz w tym sezonie.

Goście nie zwalniali tempa. Nieco ponad kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry zdołali zdobyć drugą bramkę. Po uderzeniu sprzed pola karnego w wykonaniu Thiago Motty i interwencji Thebaux do piłki dopadł wprowadzony na boisko minutę wcześniej Kevin Gameiro. Były gracz Lorient uderzył bez zastanowienia w lewy róg bramki i podwyższył prowadzenie swojej drużyny. Co ciekawe przed trzema tygodniami, w meczu przeciwko Evian, Gameiro również wpisał się na listę strzelców kilkadziesiąt sekund po wejściu na boisko. Wtedy ustalił wynik spotkania na 4:0.

Ostatecznie oaryżanie wygrali z ekipą z Bretanii różnicą trzech bramek. W doliczonym czasie gry piłkę na prawej stronie pola karnego przyjął Jallet. Przy próbie dośrodkowania obrońcy PSG futbolówka trafiła w głowę ofiarnie interweniującego Bernarda Mendy'ego i wylądowała w siatce bramki Brest.

Paryżanie wygrali piąty mecz z rzędu we wszystkich rozgrywkach. Po porażce na wyjeździe z Nice w 15. kolejce okazali się lepsi od FC Porto (w Lidze Mistrzów), Evian, Valenciennes, Lyonu i Brest (w Ligue 1). Teraz mogą cieszyć się z pierwszego miejsca w ligowej tabeli.

Dokończenie 19. kolejki w sobotę i niedzielę.