Lotto Ekstraklasa. Piast Gliwice w mistrzowskiej koronie! Wygrana z Lechem po kuriozalnym golu

Tomasz Kuczyński
Piast Gliwice mistrzem Polski 2018/19!
Piast Gliwice mistrzem Polski 2018/19! Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Lotto Ekstraklasa. Po 30 latach mistrzowski tytuł wrócił na Górny Śląsk! Piast Gliwice przy komplecie publiczności pokonał Lecha Poznań 1:0. O wygranej gospodarzy przesądziła bramka zdobyta po kuriozalnym nieporozumieniu w szeregach Kolejorza. Drugą w tabeli Legię Warszawa gliwiczanie wyprzedzili o cztery punkty.

- My jesteśmy kierowcą tego autokaru, mu trzymamy kierownicę w ręku, a Legia siedzi z tyłu – mówił przed meczem kapitan Piasta Gerard Badia. Sytuacja była jasna: zwycięstwo Piasta oznaczało mistrzowski tytuł niezależnie od wyniku Legii, która równolegle grała z Zagłębiem Lubin.

Na początku lepsze wrażenie sprawiał „Kolejorz”, który niespodziewanie ruszył do przodu, co na szczęście dla gliwiczan skończyło się tylko rzutami rożnymi. Gospodarze wyglądali na spiętych wagą meczu, grali niepewnie w obronie. W 11. minucie Piast wreszcie wyprowadził kontrę, po której Matus Putnocky złapał piłkę po strzale z 16 metrów Jorge Felixa. Hiszpański pomocnik w 20. minucie ponownie zatrudnił słowackiego bramkarza Lecha. W „międzyczasie” Legia zdobyła bramkę i była wirtualnym mistrzem Polski.

Piast wrócił na tron w 27. minucie. Piotr Parzyszek wykorzystał nieporozumienie obrońcy Rafała Janickiego z bramkarzem, który niepotrzebnie wybiegł przed pole karne. Napastnik gospodarzy przejął piłkę ominął Putnocky’ego i strzelił do pustej bramki! Kibice oszaleli ze szczęścia, a Parzyszek fetował dziewiątą bramkę w sezonie.

Piast Gliwice pokonał poznańskiego Lecha 1:0 (1:0) i przypieczętował mistrzowski tytuł. Spotkanie obejrzało najwięcej kibiców od czasu powstania nowego stadionu - 9913. Zobaczcie zdjęcia z trybun!

Komplet widzów fetował tytuł dla Piasta Gliwice! GALERIA

Lech po stracie bramki znów ruszył do ataku i Jakub Szmatuła miał ręce roboty. Pomógł mu też słupek, gdy główkował Nikola Vujadinović. Nerwy kibicom Piasta uspokoili piłkarze Zagłębia Lubin, którzy w Warszawie doprowadzili do wyrównania.

Początek drugiej części był podobny do tego, co widzieliśmy od pierwszej minuty. Znów goście atakowali, a po jednym z rzutów rożnych Szmatuła był w opałach. Kiedy do Gliwic dotarła wiadomość o prowadzeniu lubinian w Warszawie kibice zaczęli skandować „Zagłębie, Zagłębie”. Mistrzostwo Polski dla Piasta wydawało się już niezagrożone! Lech chciał jeszcze coś zmienić, ale widać było, że gliwiczanie są już pewni swego. Kibice końcówkę oglądali na stojąco, a po ostatnim gwizdku nastąpił szał radości.

Mistrzowski tytuł po 30 latach wrócił na Śląsk. W 1989 roku zdobył „majstra” Ruch Chorzów, w którym grał Waldemar Fornalik. Teraz powtórzył ten sukces jako trener Piasta. Piękna historia. Kibice już w trakcie meczu skandowali jego nazwisko oraz „Waldek King”!

Piłkarz meczu: -
Atrakcyjność meczu: 3/10

Zarobki czołowych polskich piłkarzy nie są tak poufne jak tych występujących w Ekstraklasie. Kontrakty, których reprezentantów Polski są najbardziej lukratywne? Oto lista zarobków wybranych zawodników.

Ile zarabiają polscy piłkarze? Lewandowski na czele listy. A...