Lotto Ekstraklasa. Porażka Adama Nawałki w debiucie. Obrona Lecha na wakacjach

DW
Porażka Nawałki w debiucie. Obrona Lecha na wakacjach
Porażka Nawałki w debiucie. Obrona Lecha na wakacjach Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Lotto Ekstraklasa. Lech Poznań przegrał pierwszy mecz pod wodzą Adama Nawałki. Kolejorz miał kilka świetnych okazji, ale o zwycięstwie Cracovii zadecydował jeden błąd w defensywie i przytomne zagranie Janusza Gola do Mateusza Wdowiaka, który zdobył jedyną bramkę w tym spotkaniu. Lechici mają nad czym pracować, by zmiana szkoleniowca przyniosła oczekiwane efekty.

W rundzie jesiennej Lech pokonał przed własną publicznością "Pasy" po bramkach Darko Jevticia (21') i Christiana Gytkjaera (88'). Ogólnie w poprzednich trzech spotkaniach Lech za każdym razem zdobywał komplet punktów. Tak miało być również w niedzielny wieczór. A szansa na gola nadarzyła się już w 3. minucie. Duński napastnik otrzymał doskonałą piłkę na 5. metr od bramki Peskovicia, ale za bardzo podszedł pod piłkę i w efekcie posłał ją w trybuny. Po 10 minutach w znakomitych szansach było już 1:1. Po rzucie rożnym Niko Datković zgrał futbolówkę przed bramkę do Oleksieja Dytyateva, a ten - z niezrozumianego powodu - uderzył z 3 metrów obok bramki.

W 17. minucie prostopadłą piłkę posłał Damian Dąbrowski. Dopadł do niej Mateusz Wdowiak, przed polem karnym chciał go uprzedzić wybiciem Jasmin Burić, ale nie trafia w piłkę. Zaskoczony skrzydłowy Cracovii nie był w stanie wykorzystać tego prezentu. Piłkarze Cracovii wiedzieli jednak, że to jest sposób na Lecha. Na kilka minut przed końcem pierwszej połowy dwójkową akcję przeprowadzili Cornel Rapa z Javim Hernandezem. Hiszpan zagrywa płasko na 5. metr - na wysokość bliższego słupka - do Rumuna, którego płaskie uderzenie na korner odbija bramkarz Lecha.

Po zmianie stron Jasmin Burić musiał jednak wyciągać piłkę z siatki. Świetne podanie w tempo do Mateusza Wdowiaka, który po przebiegnięciu kilkunastu metrów i mimo pressingu Marcina Wasielewskiego, zdołał uderzyć w dolny róg. Piłka jeszcze odbiła się od słupka i wpadła do siatki. Katastrofalnie w defensywie zagrali lechici, którzy w liczbie sześciu(!) zawodników nie potrafili zatrzymać dwóch piłkarzy Cracovii. Boczni obrońcy byli źle ustawieni, a środkowi pomocnicy wykazali się nieskutecznym pressingiem.

Zmiany personalne w postaci Macieja Gajosa, Joao Amarala i Pawła Tomczyka nie zdały się na nic. Lech przegrał w debiucie Adama Nawałki. Jeśli ktoś miał wątpliwości, teraz powinien być całkowicie pewien, że były selekcjoner będzie miał w Poznaniu ogrom pracy.