Lotto Ekstraklasa. SZEŚĆ do zera! Lech Poznań rozjechał Zagłębie Sosnowiec. Najwyższe zwycięstwo, najmłodszy strzelec

JCZ
Zagłębie Sosnowiec - Lech Poznań 0:6
Zagłębie Sosnowiec - Lech Poznań 0:6 Karina Trojok
Lotto Ekstraklasa. Praca Adama Nawałki przynosi spodziewane efekty. Lech Poznań rozgromił w Sosnowcu miejscowe Zagłębie, wygrywając aż 6:0 (2:0). Dwa gole strzelił Joao Amaral, zaś po jednym dorzucili Robert Gumny, Christian Gytkjaer, Tymoteusz Klupś oraz debiutuący Filip Marchwiński, który został najmłodszym strzelcem w historii klubu. Dzięki wygranej "Kolejorz" awansował na czwarte miejsce. Beniaminek pozostaje na ostatnim.

Początek wcale nie zapowiedział tak wysokiego zwycięstwa Lecha. Zagłębie potrafiło utrzymwać wtedy piłkę przez 80 procent czasu (w całej pierwszej połowie przez 68). Co więcej, jako pierwsze stworzyło poważne zagrożenie. Okazji nie wykorzystali jednak kolejno: Konrad Wrzesiński (później obił jeszcze słupek), Michael Heinloth oraz eks-lechita Szymon Pawłowski.

Lech w pierwszych minutach stracił Jasmina Buricia, który opuścił boisko z powodu rozcięcia głowy, ale nie stracił gola. Rozmontowywanie Zagłębia w 22 minucie zaczął natomiast Robert Gumny. Prawy obrońca pobiegł do końca za akcją, co zaowocowało przejęciem piłki w okolicach pola karnego, a potem uderzył nie do obrony przy długim słupku. Krótko przed zmianą stron z jego podania użytek zrobił za to Christian Gytkjaer. Aż trudno uwierzyć, ale dziewiąte trafienie Duńczyka było dopiero jego pierwszym na obcym terenie.

W drugiej połowie obejrzeliśmy Lecha, który potrafi kontrolować spotkanie i jak chce to także znęcać się nad przeciwnikiem. W 50 minucie podwyższył Tymoteusz Klupś, zdobywając pierwszą bramkę w Ekstraklasie, a w 58 i w 79 podwyższył Joao Amaral. Zadowolony Adam Nawałka wprowadził na końcówkę wychowanka Filipa Marchwińskiego (rocznik 2002). 16-latek... też trafił do siatki, dzięki czemu stał się najmłodszym strzelcem "Kolejorza" w historii; dosłownie o dzień przebił w tej klasyfikacji Dawida Kownackiego (16 lat, 11 miesięcy i 6 dni).

To najwyższa wygrana Lecha w sezonie i najwyższa w ogóle na wyjeździe. Za kadencji Nawałki zespół zdobył sześć z dziewięciu możliwych punktów. W tabeli Lotto Ekstraklasy zbliżył się na dwa punkty do trzeciej Jagiellonii Białstok. Drużyna Zagłębia grzęźnie z kolei na ostatnim miejscu z passą sześciu meczów bez wygranej. Zniechęcni kibice skandowali dziś szyderczo: