Manchester - Chelsea - dziś bitwa o Anglię

Paruyr Tovmasyan
Walka o mistrzostwo Anglii wkracza w decydującą fazę. Dzisiaj o godzinie 17:10, na Old Trafford, lider Premiership zagra z najgroźniejszym pretendentem do tytułu mistrzowskiego, w ostatnich siedmiu sezonach - Chelsea Londyn.

Manchester United - Chelsea Londyn LIVE! Relacja na żywo w Ekstraklasa.net!

XXI wiek to absolutna dominacja Manchesteru (4 trofea) i Chelsea (3 tytuły). Pikanterii temu spotkaniu dodaje fakt, że zwycięzca w tym meczu może być już pewny kolejnego tryumfu.

Zespół sir Alexa Fergusona, będzie mógł udowodnić, że zdecydowane zwycięstwo nad Schalke (4:1), mimo rezerwowego składu, nie było dziełem przypadku spowodowanym słabą grą przeciwników. Ponadto Manchester United będzie miał okazję doskonale zaprezentować się przed najtrudniejszym pojedynkiem ostatnich dwóch sezonów, bowiem 28 maja będą podejmować na Wembley FC Barcelonę. Porażka i obniżka szans na Mistrzostwo Anglii do minimum, mogłaby całkowicie zniszczyć wspaniałą atmosferę, jaka bez wątpienia panuje w obozie gospodarzy niedzielnego pojedynku.

Do 5 lutego Manchester United nie przegrywał w 25. kolejnych spotkaniach. Passę przerwał walczący o utrzymanie Wolverhampton Wolves. Drużyna Wilków pokonała lidera 2:1 po bramkach George’a Elokobi’ego, Kevin’a Doyle’a oraz Naniego dla United. Po tym spotkaniu Manchester przegrał z Liverpoolem (1:3), Arsenalem (0:1) oraz, co najważniejsze dla losów najbliższego spotkania, z Chelsea Londyn 2:1. Podobnie jak z bramką Naniego w 3. minucie z Wolves, tak samo tym razem po bramce Wayne’a Rooney’a z 30. minuty wydawało się, że losy Mistrzostwa są już przesądzone. Jednak w drugiej połowie najnowszy nabytek klubu z Londynu – David Luiz doprowadził do wyrównania już po dziewięciu minutach gry. Natomiast wynik ustalił Frank Lampard po bramce z rzutu karnego, za faul na Yurim Zhirkovie.

Zwycięstwo nad Czerwonymi Diabłami dodało skrzydeł podopiecznym Carlo Ancelottiego, czego dowodem jest osiem kolejnych spotkań bez porażki w lidze, z zaledwie jednym remisem przeciwko Stoke City na Britannia Stadium. The Blues musieli w tym okresie wracać do szarej rzeczywistości dwukrotnie, gdyż jutrzejsi rywale trafili na siebie także w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, po którym do półfinału awansował klub z Manchesteru, dzięki minimalnym zwycięstwom 1:0, na Stamford Bridge i 2:1, na własnym boisku.

W poprzednich 142 spotkaniach United zwyciężył 60 razy, przegrało 43-krotnie, a 39 meczów zakończyło się remisem. Bilans bramek to 231:177 na korzyść klubu z Old Trafford. Od maja 2008 roku grano 10-krotnie i tylko raz zakończyło się remisem 1:1. Dlatego też, wszystko wskazuje na to, że jutro nie powinno się zakończyć podziałem punktów.

Piłkarze i trenerzy podgrzewają atmosferę:
John Terry (Chelsea Londyn):
W każdym sezonie spotkasz się ze słabszymi i mocniejszymi momentami, sztuką jest jak najszybciej zażegnać napotkane kryzysy. W zeszłym roku udało się nam tego dokonać dość szybko. W tym sezonie nie było już tak łatwo. Każda drużyna chciała nas pokonać. Graliśmy tydzień w tydzień, a wszyscy wiedzieli, że jesteśmy w kryzysie. Nie było łatwo, ale udało się, z czego jestem bardzo dumny. Musimy grać do końca i wygrywać.

Carlo Ancelotti (Chelsea Londyn): Są faworytami jeśli chodzi o tytuł, ponieważ dzielą nas 3 punkty. Jeśli wygramy wciąż będziemy mieli szansę, jeśli przegramy sprawa będzie przesądzona. Jest to dla nas fantastyczne, że możemy walczyć o tytuł. Dwa miesiące temu nikt nie dawał nam najmniejszych szans. Wiemy, że Manchester ma przewagą jednak w ostatnich spotkaniach prezentowaliśmy doskonałą formę i wierzymy, że możemy wygrać.

Źródło: chelsea.pl

Sir Alex Ferguson (Manchester United): W Lidze Mistrzów zagraliśmy bardzo dobrze i za każdym razem wystawialiśmy drużynę odpowiednią na daną okazję. Mam taki skład, że mogę dokonać jednej czy dwóch drobnych zmian personalnych, a nie będzie mieć to dużego wpływu na naszą grę. W ostatnim meczu z Chelsea posadziłem na ławce Antonio Valencię, Ji-sung Park zagrał na prawym skrzydle, a Nani na lewym. Takie rozwiązanie wypaliło, szczególnie jeśli chodzi o Parka. W każdej chwili mogę to jednak zmienić. Jest szansa, że dokonam jednej lub dwóch zmian w niedzielę w porównaniu do składu, który grał z Chelsea w Lidze Mistrzów.

Żródło: devilpage.pl

Przewidywane wyjściowe jedenastki:

Manchester United: Van der Sar, Rafael, Ferdinand, Vidić, Evra, Nani, Giggs, Carrick, Park, Rooney, Hernandez.

Chelsea Londyn: Cech; Ivanovic, Luiz, Terry, Cole; Essien, Mikel, Lampard; Malouda, Drogba, Kalou.

Arbiter główny: Howard Webb.
Sędziowie liniowi: Darren Cann i Mike Mullarkey.
Sędzie techniczny: Phil Down.

Źródło: Goal.com