Mistrzostwa Europy do lat 19 w 2014 roku na pewno nie na Dolnym Śląsku

Jakub Guder/Gazeta Wrocławska
Polska ubiega się o organizację Mistrzostw Europy U-19 w 2014 roku
Polska ubiega się o organizację Mistrzostw Europy U-19 w 2014 roku Mikołaj Nowacki/Polskapresse
UEFA zaprosiła Polskę, by ta wzięła udział w konkursie na organizację turnieju. Oprócz Dolnego Śląska kandydowała także Wielkopolska, Zachodniopomorskie, Kujawsko-Pomorskie i Małopolska. Poznań - który młodych piłkarzy gościł już w 2006 roku - wycofał się.

Ostatecznie specjalna komisja powołana przy Polskim Związku Piłki Nożnej zarekomendowała dwa ostatnie regiony, czyli okręgowe związki w Małopolsce i Kujawsko-Pomorskiem. Dlaczego akurat te? - Przyjrzeliśmy się ofertom i dwie pozostałe (czyli dolnośląska i zachodniopomorska - przyp. red.) nie spełniały wymogów formalnych. Nie pamiętam teraz dokładnie jakich, bo prace nad tym trwały w komisji cały tydzień, ale były one bardzo precyzyjnie określone przez UEFA - mówi wiceprezes PZPN Janusz Matusiak, który jednocześnie był szefem wspomnianej specjalnej komisji do spraw Euro 2014.

Jednak rekomendacja krajowego związku nie oznacza, że impreza odbędzie się w Polsce. - To tylko nasze propozycje. UEFA je rozpatrzy i ostateczną decyzję podejmie w przeciągu pół roku. Kandydatur w Europie jest chyba 16 - mówi Matusiak.

W Warszawie był prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Padewski. Dwa dni przed ogłoszeniem rekomendacji mówił nam: - Gdyby wyboru dokonywał niezależny podmiot, to byłbym pewien, że wygramy. Jednak decyzję podejmuje PZPN.

Wczoraj jednak twierdził, że nie jest rozczarowany. - Nie, nie jestem rozczarowany. Zapadły takie a nie inne decyzje, widocznie były ku nim jakieś przesłanki. Wiadomo, że decyzje w PZPN-ie podejmowane są na komisjach lub spotkaniach - mówił.

Jak odnosi się do zarzutu, że dolnośląska oferta nie spełniła wymogów formalnych? - Żeby wymagać spełnienia wymogów formalnych, to trzeba je najpierw przedstawić. Tymczasem ja ich nie widziałem w piśmie wysłanym przez krajowy związek na Dolny Śląsk. Mogę zresztą te dokumenty pokazać - zżyma się Padewski.

Długo przed podjęciem wczorajszych decyzji pojawiły się też kontrowersje co do składu komisji oceniającej wnioski. Otóż byli w niej członkowie związków, które... same kandydowały. Innymi słowy, mieli oceniać samych siebie. Chodzi tu m.in. o Jana Bednarka prezesa Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Na ten zarzut szybko reaguje jednak Matusiak. - Poprosiłem wszystkich członków komisji, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, aby wycofali się z prac. Tak też się stało - twierdzi wiceprezes PZPN-u. - Faktycznie powiedziano mi, że te osoby się nie angażowały, ale zwyczajnie w to nie wierzę - odpowiada Padewski.

Zaskakujące jest również to, że w kuluarach o rekomendowaniu Małopolski mówiło się już kilka dni wcześniej. Miałaby to być dla tego regionu rekompensata za brak meczów Euro 2012.

Mistrzostwa Europy do lat 19 rozgrywane są każdego roku. Jak już wspomnieliśmy, Polska była gospodarzem tej imprezy w 2006 roku. Wtedy młodzi piłkarze grali na boiskach Wielkopolski. Po mistrzostwo sięgnęli Hiszpanie, którzy w rozgrywanym na stadionie przy ul. Bułgarskiej finale pokonali 2:1 Szkotów. W tym roku gospodarzem turnieju będzie Estonia, w przyszłym - Litwa. Za dwa lata na mistrzostwach Europy grać będą piłkarze z rocznika 1995 (lub młodsi).

Kto powinien zagrać w pierwszym składzie reprezentacji na Euro 2012? Zabaw się w selekcjonera w serwisie CalaPolskaKibicuje.pl!

Polska piłka nożna jest u Ciebie na 1. miejscu?Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24