Mundial 2022. Chorwacja wygrywa z Marokiem i zdobywa brązowy medal! "Lwy Atlasu" nas oczarowały, ale zostały z niczym

Jakub Maj
Jakub Maj
PAP/EPA/Tolga Bozoglu
Chorwacja drugi raz z rzędu kończy mistrzostwa świata z medalem! Ekipa "Ognistych" w 2018 zdobyła srebro po tym jak w finale przegrała z Francją. Na mundialu w Katarze zagrali o 3. miejsce z reprezentacją Maroka. Wygrana 2:1 to podsumowanie bardzo dobrego turnieju w wykonaniu podopiecznych Zlatko Dalicia. Na wyrazy uznania zasługuje także kadra Maroka, która jest pierwszą afrykańską reprezentacją, która na mistrzostwach świata doszła tak daleko (półfinał).

Chorwacja - Maroko 2:1 (2:1)

Wielkie emocje towarzyszyły nam już od pierwszych minut. W 3. minucie niewiele brakowało, by po kiksie Yassine'a Bounou piłka wpadła do siatki przy dalszym (prawym) słupku! Ta przetoczyła się - na jego szczęście - za nim na rzut rożny! To byłaby jednak z najbardziej kuriozalnych bramek turnieju.

Pierwsza bramka w spotkaniu padła trzy minuty później. Luka Modrić zostawił piłkę koledze, który miękko wrzucił w pole karne do Ivana Perisicia. Ten głową zgrał futbolówkę na środek "szesnastki" do Josko Gvardiola, który celną główką posłał piłkę do siatki w lewy górny róg!

Odpowiedź Marokańczyków przyszła od razu. Hakim Ziyech wrzucił w pole karne, gdzie niepotrzebnie za siebie podbił piłkę Lovro Majer. Dopadł do niej na 5. metrze Achraf Dari, który głową doprowadził do remisu!

Zdobywca bramki dla Maroka, kilka minut później był bohaterem akcji pod swoją bramką. Achraf Dari w ostatniej chwili przeciął podanie kierowane w pole karne do Andreja Kramaricia! Gdyby nie on, to Chorwaci mieliby kapitalną okazję, by ponownie być na prowadzeniu!

Chorwaci cały czas dążyli do zdobycia kolejnej bramki. W 24. minucie Luka Modrić przejął piłkę przed polem karnym po zagraniu Andreja Kramaricia. Na dwa tempa przełożył ją sobie do lewej nogi i uderzył płasko w stronę dalszego rogu! Yassine Bounou "wypluł" futbolówkę, ale zdołał ją odbić przed nadbiegającym Ivanem Perisiciem!

Kilka minut przed przerwą piłkarze z Europy strzelili drugą bramkę. Lovro Majer chciał na wślizgu uderzyć w stronę bramki, ale został zablokowany. Marokańczykom nie udało się oddalić gry od własnego pola karnego, z czego skorzystał Marko Livaja. Rozciągnął grę do lewej strony, skąd Orsić uderzył technicznie w stronę dalszego rogu. Piłka po odbiciu się od słupka wpadła do siatki!

Pomimo prowadzenia, Chorwacja nie rezygnowała z ofensywy. W 54. minucie zakotłowało się teraz przed bramką Maroka. Lovro Majer uprzedził wychodzącego z bramki Yassine'a Bounou i wrzucił przed bramkę. Tam nie było żadnego z jego kolegów, a nerwowo interweniujący Sofyan Amrabat posłał piłkę na rzut rożny!

Do ogromnych kontrowersji doszło w 75. minucie. Josko Gvardiol pognał do przodu. W polu karnym rywala padł na murawę po kopnięciu przez rywala! Sędzia puścił grę i w drugiej "szesnastce" przewrócił się Achraf Hakimi po wejściu Bruno Petkovicia! Tu też sędzia nakazuje grać dalej. Ogromne zamieszanie na murawie! Na pewno w pierwszej sytuacji powinien być rzut karny dla Chorwacji!

W 87. minucie Mateo Kovavić dostał kapitalne podanie w polu karnym od Mislava Orsicia. Uderzył płasko obok dalszego słupka. To mógł być koniec meczu. Ostatecznie Chorwacja utrzymała wynik 2:1 i mogła cieszyć się z brązowego medalu.