MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka płynie przez morze

Anna Krzesińska
Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” rozpocznie się jak zwykle 1 maja, w urodziny jego pomysłodawcy i dyrektora, Henryka Gizy.

Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” rozpocznie się jak zwykle 1 maja, w urodziny jego pomysłodawcy i dyrektora, Henryka Gizy.

<!** Image 2 align=none alt="Image 171095" sub="Lukas Geniusas, laureat zeszłorocznego konkursu chopinowskiego / Fot. Archiwum festiwalu">Już po raz osiemnasty do Torunia przybędą muzycy z krajów położonych nad Bałtykiem. Na początek wystąpi orkiestra Kremerata Baltica.

<!** reklama>- W 1997 roku legendarny austriacki Festiwal Muzyki Kameralnej w Lockenhaus doświadczył małej rewolucji, gdy słynny skrzypek Gidon Kremer zaprezentował nową orkiestrę - Kremeratę Balticę, składającą się z 23 młodych muzyków z Łotwy, Litwy i Estonii. Zawładnęli oni wytrawną publicznością festiwalową, zachwycając entuzjazmem, energią i radością gry. Kremerata Baltica, długoterminowy program szkoleniowy, był prezentem Kremera dla... samego siebie z okazji 50. urodzin. Stał się sposobem na przekazanie młodszym kolegom doświadczenia i przeświadczenia, że nie można zgadzać się na kompromisy, które mogłyby doprowadzić do obniżenia poziomu artystycznego wykonania - podkreśla Henryk Giza.

<!** Image 3 align=none alt="Image 171095" sub="Skrzypaczka Ewelina Nowicka / Fot. Adam Zakrzewski">Zespół rozwinął się w jedną z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie. Przez ostatnie 13 lat dał około tysiąca koncertów, m.in. w Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Rosji i wszystkich krajach Europy.

Solistą koncertu inauguracyjnego będzie Lukas Geniusas, laureat II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w zeszłym roku i nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza. Urodził się w 1990 roku w Moskwie, w rodzinie muzyków. Pierwszą jego nauczycielką muzyki była babcia, Wiera Gornostajewa, słynna profesor Konserwatorium Moskiewskiego im. P. Czajkowskiego, gdzie w 2008 r. również zaczął kształcić się Lukas. Występował z wieloma orkiestrami, koncertował we Francji, Hiszpanii, Polsce, na Litwie, w USA, Niemczech i innych krajach.

<!** Image 4 align=none alt="Image 171095" sub="Gotlands Blasarkvintett - kwintet dęty ze Szwecji to stały gość festiwalu / Fot. Archiwum festiwalu ">Koncert inauguracyjny odbędzie się 1 maja w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych o godzinie 17. W programie są: „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncert e-moll Fryderyka Chopina, „Serenada na smyczki” e-moll Edwarda Elgara i „Serenada Notturna” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Na 1 maja o godzinie 20 zaplanowano też koncert na Rynku Staromiejskim pod hasłem „Probaltica dla Jana Pawła II”. Wystąpią: Eljazz Big-Band, Chór UMK (przygotowanie Arkadiusz Kaczyński), Agata Stawiarz (śpiew jazzowy), Benedykt Odya (dyrygent) i Dariusz Bereski (narrator). W programie są: „Sacred Concert” Duke’a Ellingtona i pieśń „Barka”.

<!** Image 5 align=right alt="Image 171095" sub="Multicamerata - zespół smyczkowy / Fot. Archiwum festiwalu ">Na następny dzień, również na Rynku Staromiejskim, zaplanowano koncert z okazji Święta Flagi. Wystąpią zespoły: Art Vio z Litwy, Gotlands Blasarkvintett ze Szwecji oraz toruńska Multicamerata. Ta ostatnia grupa powstała z inicjatywy Henryka Gizy w 1991 roku. Koncertowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, na Litwie, Łotwie, w Szwecji, Finlandii i Watykanie. Nagrała pięć płyt i liczne audycje telewizyjne i radiowe. Koncert rozpocznie się o godzinie 17, w programie są pieśni narodowe krajów bałtyckich.

Na ten dzień zaplanowano też występ Kwartetu Smyczkowego Art Vio i Tria Fortepianowego Fort Vio z Litwy, poświęcony twórczości Anatolijusa Senderovasa (z udziałem kompozytora).

- Anatolijus Senderovas studiował kompozycję u prof. Eduarda Balsysa na Litewskiej Akademii Muzycznej i w Petersburskim Konserwatorium u prof. Oresta Jewlachowa. Na rodzimej Litwie jego dokonania artystyczne uhonorowano m.in. Orderem Wielkiego Księcia Gedymina - mówi Henryk Giza.

Koncert odbędzie się w Pałacu Dąmbskich o godzinie 19.

Na 3 maja w kościele pw. WNMP o godzinie 19 zaplanowano koncert charytatywny. Wystąpią: Europejska Orkiestra Festiwalowa „Probaltica”, czyli instrumentaliści z 6 krajów bałtyckich pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa, skrzypaczka Ewelina Nowicka, Chór Żeński PWSM z Bydgoszczy. W programie są „Rapsodia na tematy mołdawskie”, Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 67, Symfonia nr 6 na orkiestrę symfoniczną i chór chłopięcy Mieczysława Weinberga. Na ten koncert obowiązują bilety, z których dochód będzie przeznaczony na rzecz ofiar trzęsienia w Japonii.

Na pozostałe koncerty festiwalu trzeba mieć bezpłatne bilety, które można otrzymać w Pałacu Dąmbskich w godzinach 12-15 i na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu.

Festiwal potrwa do 15 maja. Usłyszeć będzie można m.in. pianistów Ilię Schoepsa i Wojciecha Waleczka, a także Arsis Handbell Ensemble z Estonii - oktet grający na... dzwonach ręcznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska