Najlepsi polscy trenerzy piłki nożnej
Dyskusja o trenerach rozgorzała na nowo po Mundialu w Katarze, kiedy Cezary Kulesza pożegnał z reprezentacji Czesława Michniewicza. Początkowo prezes PZPN rozważał dwóch, maksymalnie trzech kandydatów z Polski. Jeden z nich miał odmówić - to Maciej Skorża. Wobec braku sensownych alternatyw Kulesza ruszył po mocne, zagraniczne nazwisko. Wybrał mistrza Europy z 2016 roku, Portugalczyka Fernando Santosa.
Czy w Polsce z trenerami faktycznie jest tak krucho, jak sugeruje to wybór selekcjonera z zewnątrz? Cóż, nie da się ukryć, że w przeciwieństwie do piłkarzy, ostatnio nawet sędziów akurat o szkoleniowców nikt się z zagranicy nie "zabija". W topowych pięciu ligach mamy graczy właściwie na każdej pozycji, ale trenera dosłownie żadnego.
Trudno na dobrą sprawę "zmierzyć", kto jest dziś najlepszym polskim trenerem. Skoro naszych nie ma w świecie i tam nie podlegają prawdziwej weryfikacji, to czy ważniejsze przy ocenie jest zdobycie Pucharu Polski czy jednak awans do ekstraklasy, wypromowanie dwóch młodzieżowców czy wypracowanie atrakcyjnego stylu gry itd. Mimo wszystko pokusiliśmy się o subiektywny ranking, biorąc głównie pod uwagę ostatnie sukcesy.
Zobacz nasze TOP 5 polskich trenerów (kliknij w galerię)
W rankingu nie umieściliśmy trenerów, którzy na pewno zajęliby wysokie miejsca, gdyby tylko pozostali aktywni zawodowo. Mowa przede wszystkim o 76-letnim Henryku Kasperczaku oraz 65-letnim Adamie Nawałce. Pierwszy z wymienionych przeszedł na emeryturę w 2017 roku, kiedy to rozstał się z reprezentacją Tunezji. Natomiast drugi od czterech lat czeka na kolejne poważne wyzwanie. Ostatniego podjął się cztery lata temu, gdy przez chwilę prowadził Lecha Poznań.
Ranking polskich trenerów - miejsca 6-10
- 10. ex aequo: Adam Majewski (Stal Mielec), Dawid Szulczek (Warta Poznań), Janusz Niedźwiedź (Widzew Łódź), Marcin Brosz (kadra U-19), Piotr Nowak (bez klubu)
- 9. Jacek Magiera (bez klubu)
- 8. Piotr Stokowiec (bez klubu)
- 7. Jan Urban (bez klubu)
- 6. Michał Probierz (reprezentacja U-21)