Obok czego sadzić fasolę? Najlepsze sąsiedztwo w ogrodzie i lista roślin, których lepiej obok unikać

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Do uprawy fasoli nadają się gleby ciepłe, próchniczne, przepuszczalne, o dobrej strukturze i odczynie obojętnym.
Do uprawy fasoli nadają się gleby ciepłe, próchniczne, przepuszczalne, o dobrej strukturze i odczynie obojętnym. pixabay.com/pfeifferichard0
Fasola to popularne warzywo, chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, należy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo, a także przedplon. Przedstawiamy zasady doboru roślin towarzyszących dla fasoli, uwzględniając zarówno pozytywne, jak i negatywne oddziaływanie. W tym artykule podpowiemy, jakie warzywa warto posadzić obok fasoli, aby zwiększyć jej plon, a także których roślin należy unikać, aby nie narażać jej na choroby i szkodniki.

Spis treści

Uprawa fasoli na strąki lub nasiona

Fasola szparagowa należy do najpopularniejszych warzyw w przydomowych ogródkach warzywnych, na działkach, a nawet na balkonach. W jej uprawie najlepiej sprawdzą się gleby lżejsze o odczynie zbliżonym do obojętnego.

„Korzystna jest oczywiście duża zawartość próchnicy w podłożu. Jeśli fasolę wysiejemy na glebach zbyt żyznych, wytworzy ona dużo zielonej masy i będzie źle plonować”, wyjaśnia na swojej stronie Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

ODR radzi także, by obok fasoli nie uprawiać kopru, cebuli i kolendry – nie lubią się.

Instytut Ogrodnictwa wyjaśnia, że fasola zwykła należy do rodziny bobowatych, dawniej motylkowatych. Fasola zwykła jest rośliną roczną i samopylną. Jej częścią jadalną są strąki i nasiona. Odmiany fasoli zwykłej różnią się wysokością łodygi, barwą strąków, zawartością włókna, wielkością i barwą nasion. Dzielą się na:

  • karłowe,
  • tyczne,
  • szparagowe: zielone, żółto i fioletowo strąkowe

Fasola w dobrym towarzystwie: jak dobierać sąsiedztwo w uprawie?

Rośliny w swoim otoczeniu mogą na siebie oddziaływać na różne sposoby. Niektóre z nich wzajemnie się wzmacniają i chronią, inne natomiast konkurują o wodę, składniki odżywcze i światło słoneczne. Dobór odpowiedniego sąsiedztwa dla fasoli może odstraszać lub przyciągać szkodniki oraz choroby. Rośliny o właściwościach fitosanitarnych mogą chronić fasolę przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.

W niskiej temperaturze i zacienieniu kwiaty fasoli opadają. Roślina bardzo wrażliwa na wiatr i różnice temperatur.
W niskiej temperaturze i zacienieniu kwiaty fasoli opadają. Roślina bardzo wrażliwa na wiatr i różnice temperatur. pixabay.com/ivabalk

Zatem rośliny nie powinny odbierać sobie wzajemnie dostępu do słońca, jeśli oba gatunki potrzebują go w dużej ilości. Obok siebie nie należy siać lub sadzić warzyw, które są atakowane przez te same szkodniki i choroby, ponieważ zwiększa to ryzyko porażenia obu roślin rosnących po sąsiedzku.

Przeczytaj też: Ile kosztuje rabarbar w sezonie 2024?

Dobre sąsiedztwo dla fasoli szparagowej to np.

  • buraki ćwikłowe i liściowe
  • kalafior
  • seler
  • szpinak
  • bazylia
  • tymianek

Dobry i niekorzystny przedplon dla fasoli w ogrodzie

Fasola preferuje gleby przepuszczalne, żyzne i bogate w próchnicę, o pH w granicach 6,5-7,8. Najlepiej sprawdzą się kompleksy gliniasto-piaszczyste o średniej zwięzłości. Unikaj gleb kwaśnych, ciężkich, zlewnych, zaskorupiających się, z wysokim poziomem wód gruntowych oraz lekkich o małej pojemności wodnej. Te warunki nie sprzyjają jej rozwojowi.

Poza stanowiskiem, które powinno być osłonięte od wiatru, ciepłe, a także dobrym sąsiedztwem w roku wysiewu nasion, ważne jest także to, jakie rośliny rosły na danym stanowisku wcześniej. Dobrym przedplonem dla fasoli jest wiele gatunków warzyw np.

  • cebulowe,
  • kapustne,
  • pomidor,
  • ogórek,
  • jak również rośliny rolnicze – ziemniaki i zboża.

Po tych roślinach nie uprawiaj fasoli:

  • roślinach bobowatych (dawniej motylkowych),
  • marchwi,
  • pietruszce
  • i szpinaku

Powodem jest występowanie na stanowiskach po wymienionych wyżej roślinach wspólnych chorób (zgnilizna twardzikowa) i szkodników (nicienie). Najlepiej jeśli uprawę zaplanuje się w drugim lub trzecim roku po oborniku, podpowiada Instytut Ogrodnictwa - PIB.

Płodozmian w uprawie fasoli. Po tych uprawach jej nie siej

Właściwie zaplanowany i ułożony płodozmian jest kluczowy dla uprawy ekologicznej, a o taką zazwyczaj chodzi nam w przydomowych ogrodach. Minimalny okres trwania płodozmianu wynosi 4 lata. Instytut Ogrodnictwa wyjaśnia:

„Powinien on uwzględniać nie tylko potrzeby roślin, dbałość o glebę, ale przede wszystkim umożliwić utrzymanie wysokiej aktywności biologicznej gleby, stwarzać warunki wzrostu lub zachowania na stałym poziomie żyzności gleby, zapewnić dobre wykorzystanie składników pokarmowych z różnych warstw profilu glebowego, ograniczyć występowanie chwastów, zmniejszyć występowanie chorób i szkodników, zwiększyć zawartość próchnicy w glebie oraz zapobiegać zmęczeniu gleby”.

Do uprawy fasoli nadają się gleby ciepłe, próchniczne, przepuszczalne, o dobrej strukturze i odczynie obojętnym.
Do uprawy fasoli nadają się gleby ciepłe, próchniczne, przepuszczalne, o dobrej strukturze i odczynie obojętnym. pixabay.com/pfeifferichard0

W płodozmianach musi być uwzględnione pokrewieństwo roślin, tak aby nie uprawiać po sobie gatunków z tej samej rodziny botanicznej. Wymogi te są podyktowane względami fitosanitarnymi, a ich lekceważenie spowoduje wystąpienie ryzyka pojawienia się tych samych chorób i szkodników. Z tych względów fasola nie powinna być uprawiana na tym samym stanowisku przez okres 4 lat.

Kiedy siać fasolę do gruntu? Optymalny termin

Wschodzące fasolki są wrażliwe na przymrozki, dlatego Małopolski ODR podpowiada sadzenie fasoli w ostatnim tygodniu kwietnia lub na początku maja.

Śląski ODR podaje, że tradycyjny termin siewu fasoli szparagowej przypada między 10 i 15 maja. Wtedy temperatura gleby powinna wynosić około 12 stopni Celsjusza, a jednocześnie mija zagrożenie wiosennych przymrozków. Pogoda sprawia jednak niespodzianki i przymrozki występowały już nawet w drugiej połowie maja.

Instytut Ogrodnictwa wskazuje na wysiew fasoli od okresu między 8 a 15 maja. „Najlepiej wysiewać nasiona, gdy temperatura gleby wynosi około 10°C. Wschody fasoli przy temperaturze 12−15°C pojawiają się już po 7−9 dniach”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.