Jacek Kmiecik
Napastnik KAA Gent, Gift Orban celebruje razem z Malickiem Fofaną (z prawej) swojego drugiego gola w meczu z Basaksehirem w Stambule w Lidze Konferencji UEFA EPA/PAP
Nigeryjski napastnik belgijskiego KAA Gent, Gift Orban, stał się posiadaczem wyjątkowego osiągnięcia – ustrzelił najszybszego hat-tricka w historii rozgrywek klubowych UEFA – poinformowała służba prasowa Ligi Konferencji.

W środowy wieczór 20-letni Nigeryjczyk trzykrotnie trafiał do bramki Basaksehir Stambuł (4:1) w wyjazdowym rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Konferencji. Orban strzelił gole w 31., 32. i 34. minucie. Zdobycie hat-tricka zajęło mu 3 minuty i 25 sekund.

Piątkowski rozegrał cały mecz w Gencie

W 37. minucie belgijski klub zdobył kolejną bramkę, a uczynił to Hugo Cuypers, doprowadzając do prowadzenia 4:0. Drużyna z Turcji odpowiedziała dopiero w 88. minucie – honorowego gola strzeił Belg Adnana Januzaj.

Cały mecz w drużynie z Gandawy rozegrał polski obrońca 22-letni Kamil Piątkowski.

Po dwóch meczach (1:1, 4:1) Genk awansował do ćwierćfinału Ligi Konferencji.

Kilka dni wcześniej Orban zapakował „czteropaka”

Warto dodać, że 12 marca Orban zdobył „pokera” (cztery gole w jednym meczu) w wyjazdowym meczu 29. kolejki belgijskiej ekstraklasy Jupiler League przeciwko Zulte Waregem. Gent odniósł w tym spotkaniu miażdżące zwycięstwo 6:2.

Najszybszego hat-tricka w historii Ligi Mistrzów ustrzelił napastnik Liverpoolu, Egipcjanin Mohamed Salah (w 6 minut i 12 sekund) w wyjazdowym meczu przeciwko Rangers Glasgow (7:1) w październiku minionego roku. A w Lidze Europy – napastnik Leicester City, Zambijczyk Patson Daka (9 minut i 34 sekundy) na wyjeździe w drugiej połowie ze Spartakiem Moskwa (4:3) w październiku 2021 roku.