Niemcy z medalem!

Marcin Makowski
Po wspaniałym, pełnym emocji, spotkaniu Niemcy pokonali Urugwaj 3:2. Nasi zachodni sąsiedzi wracają do domu z brązowymi medalami.

Mecz o 3. miejsce: Urugwaj 2:3 Niemcy

Edinson Cavani 28, Diego Forlan 51 - Thomas Mueller 18, Marcell Jansen 56, Sami Khedira 82

Zobacz trybuny w Port Elizabeth!

Żółte kartki. Urugwaj: Diego Perez. Niemcy: Dennis Aogo, Cacau, Arne Friedrich.

Sędzia: Benito Archundia (Meksyk). Widzów: 36 254.

Urugwaj: Fernando Muslera - Maximiliano Pereira, Diego Lugano, Diego Godin, Jorge Fucile - Diego Perez (77. Walter Gargano), Egidio Arevalo, Martin Caceres - Luis Suarez, Diego Forlan, Edinson Cavani (89. Sebastian Abreu).

Niemcy: Joerg Butt - Jerome Boateng, Arne Friedrich, Per Mertesacker, Dennis Aogo - Thomas Mueller, Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Marcell Jansen (81. Toni Kroos) - Cacau (73. Stefan Kiessling), Mesut Ozil (90+1. Serdar Tasci).

Spotkanie w Port Elizabeth od początku stało na wysokim poziomie. Pierwsze 20 minut zdominowali Niemcy, którzy już w 19. minucie wyszli na prowadzenie. Pierwszy poważny błąd w tym meczu popełnił urugwajski bramkarz Fernando Muslera, który po strzale z dystansu Bastiana Schweinsteigera odbił piłkę przed siebie, wprost pod nogi Thomasa Muellera. Osamotniony w polu karnym pomocnik dopełnił tylko formalności, zdobywając swoją piątą bramkę na tym Mundialu.

Po wyjściu na prowadzenie, podopieczni Joachima Loewa odpuścili nie atakowali już tak bardzo swoich rywali, co wkrótce się na nich zemściło. W 28. minucie Diego Perez zabrał piłkę Bastianowi Schweinsteigerowi i rozpoczął szybki kontratak swojej drużyny. Po kilku podaniach piłka trafiła do wbiegającego w pole karne Edinsona Cabaniego, który strzałem w długi róg pokonał Hansa Joerga Butta.

O ile wyrównującą bramkę piłkarzy z Ameryki Południowej można uznać za zaskoczenie, o tyle to co wydarzyło się na początku drugiej połowy to już spora niespodzianka. Po dobrej akcji całego zespołu Urugwaju, piłka trafiła do najlepszego strzelca drużyny - Diego Forlana. Napastnik Atletico Madryt zdecydował się na uderzenie z powietrza, po którym, odbita jeszcze o ziemi, piłka wpadła do bramki, obok kompletnie zaskoczonego Butta.

Radość Urugwajczyków nie trwała jednak długo. W 55. minucie kolejny błąd popełnił Muslera. Wychodząc do lecącej w pole karne piłki, nie trafił w nią, pozwalając Marcelowi Jansenowi zdobyć jego pierwszą bramkę podczas Mistrzostw w RPA.

Remis nie satysfakcjonował żadnej z drużyn. Zarówno Niemcy, jak i Urugwajczycy, nadal atakowali, próbując ponownie wyjść na prowadzenie. Z minuty na minutę pressing piłkarzy z Ameryki Południowej stawał się jednak coraz słabszy, gdyż ich kondycja nie pozwalała już na tak agresywną grę. Niemcy zyskiwali przewagę, którą udokumentowali w 82. minucie. Tym razem błąd popełnił nie bramkarz, ale cała formacja obronna, która nie była w stanie wybić piłki z własnego pola karnego, pozwalając Samiemu Khedirze na oddanie precyzyjnego strzału, dającego Niemcom trzeciego, jak się potem okazało zwycięskiego, gola.

Wyjście podopiecznych Joachima Loewa na prowadzenie jeszcze bardziej podgrzało atmosferę na boisku. Urugwajczycy rzucili się do ataku, ale to nasi zachodni sąsiedzi byli bliżsi zdobycia kolejnej bramki. Po jednym z kontrataków, w sytuacji sam na sam z Muslerą znalazł się Stefan Kiessling, ale jego strzał okazał się bardzo niecelny.

Piłkarze z Ameryki Poludniowej walczyli do końca i w 93. minucie mogli doprowadzić do wyrównania. Do szczęścia zabrakło jednak kilkudziesięciu centymetrów, gdyż po strzale Diego Forlana z rzutu wolnego piłka trafiła w poprzeczkę.

Niemieccy piłkarze zdobyli w RPA brązowe medale, powtarzając tym samym osiągniecie sprzed czterech lat, kiedy to na własnym terenie również zajęli trzecie miejsce. Po wspaniałych zwycięstwach z Anglią i Argentyną oczekiwania ich kibiców na pewno były większe, ale środowa porażka z Hiszpanią przekreślila ich marzenia o złocie. Naszym zachodnim sąsiadom pozostaje więc cieszyć się z najniższego miejsca na podium i mieć nadzieję, że za cztery lata uda im się wreszcie awansować do finału.