Niespodzianka w grupie H. Dania wygrała z Portugalią i zagra na Euro 2012

Zbyszek Anioł
Dania zapewniła sobie udział w Mistrzostwach Europy 2012. W Kopenhadze wygrała po kapitalnym meczu z Portugalią (2:1) i dzięki temu zajęła pierwsze miejsce w grupie H. Portugalii pozostaje walka w barażach.

Dania od początku ruszyła odważnie do przodu i gospodarze szybko chcieli ustawić pod siebie. Już w czwartej minucie skierowali piłkę do portugalskiej bramki, ale sędzia gola nie uznał. To podopiecznych Mortena Olsena w żaden sposób nie zniechęciło i wciąż parli do przodu. W trzynastej minucie stadion Parken eksplodował z radości, gdy Michael Krohn-Dehli wyprowadził Danię na prowadzenie. Miał przy tym sporo szczęścia, bo zanim piłka po jego strzale zatrzepotała w siatce trafiła w twarz Rolando i odbiła się od słupka. Dobrze zorganizowani Duńczycy skutecznie przeszkadzali Portugalczykom w grze i nie dopuszczali ich do własnego pola karnego. Tylko w końcówce piłkarze Paulo Bento stanęli przed szansą, by wyrównać. Trzy minuty przed końcem szybko rozegrali rzut wolny i w podbramkowym zamieszaniu próbował szczęścia Nani, ale nie zdołał zdobyć gola w dość trudnej sytuacji.

Druga połowa była jeszcze bardziej emocjonująca i obfitowała w podbramkowe sytuację. Tuż po wznowieniu gry sytuację sam na sam zmarnował Nicklas Bendter, który pogubił się i zamiast strzelać, stracił piłkę. Po upływie minuty niewiele brakowało, a drugiego gola w tym meczu zdobyłby Krhon-Delhi. Potem do głosu doszli Portugalczycy, jednak strzał Carlosa Martinsa złapał Thomas Sorensen. Po 63 minutach duńscy kibice świętowali jeszcze głośniej, gdy Nicklas Bendtner wykorzystał podanie Rommedhala i podwyższył prowadzenie gospodarzy. Obaj trenerzy dokonywali roszad i lepiej wyszedł na tym Morten Olsen, bo siedemnaście minut przed końcem jego piłkarze mogli zdobyć gola numer trzy. Cristian Eriksen nie trafił jednak w bramkę. Między 85, a 88 minutą Duńczycy mieli trzy kolejne szanse na to, by dobić Portugalię. Ale Rui Patricio wygrał pojedynki z: Bendtnerem, Rommedhalem i Simonem Poulsenem. Przyjezdnych stać było jeszcze w doliczonym czasie na gola honorowego. Pięknym uderzeniem z dystansu popisał się Cristiano Ronaldo.

Tak więc Dania się cieszy i myśli już o Mistrzostwach Europy w 2012 roku, a Portugalia czeka na baraże, bo Szwecja wygrała z Holandią (3:2).

Grupa H: Dania - Portugalia 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Michael Krohn-Dehli (13), 2:0 Nicklas Bendtner (63), 2:1 Cristiano Ronaldo (90+2).

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy).

Dania: Thomas Sorensen - Niki Zimling (69-Christian Poulsen), Simon Kjaer, Andreas Bjelland, Michael Silberbauer (76-Simon Busk Poulsen) - Lars Jacobsen, William Kvist, Christian Eriksen, Michael Krohn-Dehli - Dennis Rommedahl (86-Jakob Poulsen), Nicklas Bendtner

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Rolando, Bruno Alves, Eliseu (65-Ricardo Quaresma) - Raul Meireles, Carlos Martins (65-Miguel Veloso), Joao Moutinho, Nani - Helder Postiga (77-Nuno Gomes), Cristiano Ronaldo

DANIA - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Stolica - Kopenhaga. Powierzchnia kraju - 43 075 km2. Liczba ludności - 5,56 mln.

Duńska Federacja Piłkarska - Dansk Boldspil-Union, założona w 1889 r. Zrzesza 2 383 klubów i 301 333 piłkarzy. Prezydent - Allan Hansen.

Trener reprezentacji: Morten Olsen.

Miejsce w rankingu FIFA: 17.

Gwiazda zespołu: Dennis Rommedahl - 33-letni pomocnik Broendby. Przez siedem lat był filarem PSV Eindhoven, z którym czterokrotnie sięgał po mistrzostwo Holandii. W narodowej drużynie występuje od ponad dekady. Rozegrał w niej 112 meczów, strzelił 21 goli.

Barwy kostiumów: koszulki - czerwone, spodenki - białe, getry - czerwone.

Ważniejsze sukcesy: mistrz Europy 1992, 3. miejsce ME-1984.