Nowy selekcjoner Paulo Sousa kontra... polskie drużyny. Jak mu poszło?

Jacek Czaplewski
Paulo Sousa kontra... polskie drużyny. Jak mu poszło?
Paulo Sousa kontra... polskie drużyny. Jak mu poszło? Waldemar Wylegalski
Nowy selekcjoner ma całkiem spore związki z Polską. W Fiorentinie Paulo Sousa prowadził Jakuba Błaszczykowskiego i Bartłomieja Drągowskiego, a w Girondins Bordeaux Igora Lewczuka. Jako trener Portugalczyk miał też okazję mierzyć się z polskimi drużynami. Jak wypadł?

W Polsce Sousa był przynajmniej raz. W 2015 roku jego Fiorentina znalazła się w grupie Ligi Europy z Lechem Poznań. Pierwszy mecz odbył się pod koniec października we Włoszech. Nieoczekiwanie 2:1 wygrał "Kolejorz" po trafieniach Dawida Kownackiego i Macieja Gajosa. Na początku listopada przy Bułgarskiej lepszy był już zespół Sousy - zwyciężył 2:0 dzięki bramkom Josipa Ilicicia - dzisiejszej gwiazdy Atalanty Bergamo.

Jeżeli chodzi o obecną reprezentację Polski to w tamtych meczach wystąpili: prawy obrońca Tomasz Kędziora i środkowy pomocnik Karol Linetty. Zagrali też Dawid Kownacki i Jakub Błaszczykowski, którzy jednak nie dostali powołań na ostatnie zgrupowania.

To niejedyny związek Portugalczyka z Polską. W 2010 roku Sousa prowadził angielskie Leicester City. Podczas letniej przerwy jego zespół rozegrał sparing z Jagiellonią Białystok. Na stadionie w Słowenii, w Murskiej Sobocie, zdecydowanie lepsza okazała się drużyna Michała Probierza. Wygrała bowiem aż 4:1 po dubletach Kamila Grosickiego i Tomasza Frankowskiego. Tamten mecz pamięta m.in. Rafał Gikiewicz, który wszedł po przerwie.

Na stażu u Sousy w FC Basel przebywali m.in. Ivan Djurdjević (obecny trener Chrobrego Głogów) i Dariusz Motała (ostatnio dyrektor sportowy Odry Opole).

Jako piłkarz Sousa nie miał okazji zagrać w reprezentacji Portugalii przeciw Polsce, chociaż jego kariera w kadrze narodowej trwała aż dwanaście lat.