Nowy stadion Odry Opole przy ulicy Północnej - architekci, władze i mieszkańcy rozmawiali o koncepcji

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Nowy stadion w Opolu.
Nowy stadion w Opolu. Pracownia 90 Architekci z Warszawy
W poniedziałek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu, na zaproszenie prezydenta Opola oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Opolu, miała miejsce publiczna dyskusja na temat wybranej koncepcji budowy stadionu piłkarskiego przy ul. Północnej w Opolu.

- Wybór zwycięskiej koncepcji był trafny, bo jej autorom udało się zaproponować formę jednoznacznie oryginalną, a początek intelektualnej zabawy nad nią wziął się z charakterystycznego zadaszenia nad sceną opolskiego amfiteatru w formie paraboloidy-hiperbolicznej - powiedział krakowski architekt Kazimierz Łatak, który był w komisji oceniające koncepcje stadionu.

Nowy stadion w Opolu. Miejsce 1. Pracownia 90 Architekci z Warszawy.

Nowy stadion w Opolu. Tak ma wyglądać stadion przy ul. Półno...

Na spotkaniu byli też autorzy zwycięskiej koncepcji. Jeden z nich, Piotr Czarnecki, mówił, że stadion piłkarski to swoista maszyna do rozrywki, ale jest też ikoną i wizytówką każdego nowoczesnego miasta, którą chwalą się jego władze i mieszkańcy.

- Zaproponowaliśmy formę prostą, ale elegancką, taką która nie konkuruje z innymi atrakcjami Opola, czy jego zabytkami
- mówił Piotr Czarnecki. - Stadion spełnia też wszystkie współczesne wymagania, zarówno te do uprawiania sportu jak i kibicowania.

Jego elewacja zrobiona ma być z siatki z tworzyw sztucznych, która daje możliwość dobrego oświetlenia bryły stadionu i zmian jego barw, tak jak na przykład w przypadku Allianz Areny w Monachium.

Przed obiektem autorzy koncepcji zaproponowali parking na 800 samochodów. Co ciekawe, jego podłoże ma być zielone, tak by przypominało murawę.

- Stadiony są wykorzystywane raz na dwa tygodnie, może trochę częściej, natomiast przez większość czasu stoją opustoszałe, a betonowe parkingi robią przygnębiające wrażenie, tu chcemy tego uniknąć - wyjaśniał Piotr Czarnecki.

Na spotkaniu była też możliwość zadawania pytań. Opolan interesowało np. to, czy siatkowa elewacja stadionu jest trwała i jak dbać o jej czystość.

- Materiał z tworzyw sztucznych jest łatwy w utrzymaniu czystości, można go myć np. wodą pod ciśnieniem, ma też 30-letnią gwarancję - odpowiedział architekt.

Kolejnego uczestnika spotkania interesowało, czy stadion w razie potrzeby może być rozbudowany (teraz przewidziany jest na ponad 12 tys. miejsc). Tutaj głos zabrał prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który powiedział, że nie ma takiej potrzeby, a zaplanowana liczba miejsc jest optymalna dla takiego miasta jak Opole.

W dyskusji wzięli tez udział mieszkańcy terenów, które sąsiadują z miejscem, w którym ma zostać wybudowany stadion i wyrazili swoje obawy.

- Czy podczas projektowania obiektu wzięto pod uwagę to, w jaki sposób zapewnić nam ciszę i spokój, by nie docierały do naszych domów odgłosy piłkarskich widowisk? - pytał jeden z nich.

Kolejna mieszkanka powątpiewała, czy budowa takiego obiektu za kilkadziesiąt milionów złotych to nie jest aby fanaberia i czy ten na ul. Oleskiej nie jest wystarczający.

- W zamian można by na przykład wybudować szpital - mówiła.
Architekci i władze miasta uspokajali, że mecze piłkarskie rozgrywane są przeważnie raz na dwa tygodnie i nie powinno to być uciążliwe dla miejscowych.

Prezydent Wiśniewski dodał natomiast, że stadion to nie fanaberia.

- Aby Odra Opole mogła prezentować bardzo dobry poziom, musi mieć nowy stadion. Również kibice zasługują na taki obiekt, bo ten przy ul. Oleskiej pochodzi jeszcze sprzed wojny i nie da się go już rozbudować i przystosować do tego, by spełniał wszystkie normy - mówił prezydent.

Przypomnijmy. Za zwycięską uznano koncepcję przygotowaną przez pracownię "90 Architekci" z Warszawy. Pierwsze miejsce przyznano za „porządkującą otoczenie urbanistykę, racjonalną konstrukcję, właściwą komunikację zewnętrzną i wewnętrzną, co w efekcie daje spójną, jednoznaczną formę. Doceniono możliwość efektownej iluminacji oraz rozwiązania oszczędzające energię”.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski powiedział, że ma nadzieję w najbliższym czasie podpisać umowę ze zwycięską pracownią, która przygotuje teraz kompletny projekt budowlany.

- Na ten cel mamy w budżecie miasta zarezerwowane 3 miliony złotych – mówi.

Jeśli miastu w najbliższych miesiącach uda się porozumieć ze zwycięską pracownią, ta będzie miała rok na prace nad dokumentacją. Jeśli to się nie uda, ratusz przystąpi do rozmów z pracownią, która zdobyła drugą nagrodę.

Potem koniecznie będzie uzyskanie pozwoleń budowlanych, a sama budowa stadionu może potrwać około 1,5 roku. To oznacza, że – według optymistycznego wariantu - nowy stadion przy ul. Północnej mógłby być gotowy pod koniec 2021 albo na początku 2022 roku.

Szacunkowy koszt budowy obiektu to około 100 milionów złotych. Jednym z warunków konkursu było bowiem przygotowanie projektu, którego realizacja mieściłaby się w tej kwocie. Wszystko wskazuje na to, że budowa nowego stadionu przy ul. Północnej będzie pokryta w pełni z budżetu miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24