MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lublin, Chełm czy Nałęczów? Obiekty z tych mogą zostać "Cudami Polski" w plebiscycie National Geographic Travel

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Chełmskie podziemia, lubelski Dworzec a może uzdrowisko w Nałęczowie? Jedno z tych miejsc z województwa lubelskiego może zostać "Cudem Polski". A do tego wystarczy jedno kliknięcie.

National Geographic Traveler co roku, wspólnie z czytelnikami i internautami, wybiera po jednym miejscu z każdego województwa, które jest atrakcyjne, zaskakujące i stanowi wizytówkę danego miasta. Plebiscyt jest okazją do wspierania lokalnej turystyki i odkrawania ciekawych miejsc, o których często nie wiedzą sami mieszkańcy.

– W naszym plebiscycie poszukujemy prawdziwych perełek, miejsc niebanalnych, które zachwycają nie tylko architekturą czy historią, ale którym nadano nowe życie. Niezwykle ważna jest dla nas także natura. Tegoroczna lista nominowanych jest tak różnorodna, że może stać się znakomitym przewodnikiem do lepszego poznania tego, co mamy tak blisko, a niekiedy o tym zapominamy – mówi Michał Cessanis, redaktor prowadzący National Geographic Traveler i ambasador plebiscytu.

W tym roku do tytułu "Cud Polski" nominowano 48 obiektów z całego kraju. Wśród nich znajdują się szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, ale też całe dzielnice miast czy ogrody.

– W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To świadczy, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku – wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe „Cuda Polski” – zachęcimy jeszcze więcej osób, nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju – zaznacza Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”.

Głosowanie potrwa do 5 czerwca, a już 10 czerwca poznamy 16 nowych Cudów Polski 2024 roku – po jednym w każdym województwie. Wystarczy wejść na stronę National Geographic Travel i kliknięciem oddać głos.

W ubiegłym roku "Cudem Polski 2023" z Lubelszczyzny została Włodawa. W tym roku w województwie lubelskim przyznano trzy nominacje.

  • Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych dworców autobusowych w Polsce powstał w wyniku modernizacji i rewitalizacji pobliskich ulic. Projekt dworca wyróżnia się funkcjonalnością. Powstała tu m.in. specjalna mapa z odlewu z informacjami w języku Braille’a i stanowiska przystosowane do obsługi pasażerów korzystających z aparatów słuchowych.

  • Chełmskie Podziemia Kredowe

Zabytkowa kopalnia kredy – obiekt wyjątkowy w skali kraju i Europy. Wydobycie kredy do celów gospodarczych odbywało się tutaj od średniowiecza do XIX w. W wyniku eksploatacji złóż powstał unikatowy i tajemniczy labirynt podziemnych korytarzy, które ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach.

  • Nałęczów

Jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk z wyjątkowym klimatem, które cieszy się renomą miasta – ogrodu. Jest położone pośród lasów i malowniczych lessowych wąwozów Płaskowyżu Nałęczowskiego, z willową zabudową wzorowaną na domach z tatrzańskich i alpejskich kurortów. Od blisko 200 lat specjalizuje się w leczeniu chorób serca i układu krążenia. W końcu XIX w. był to znany kurort, lubiany przez wielu wybitnych Polaków, m.in. Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - Google Chome

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski