Odeszli wspaniali ludzie sportu

/Sports.pl
Żałoba
Żałoba Mariusz Michalak (Wiadomości24.pl)
- Sport jest moim drugim ja - zwierzał się wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński. W życiu wielu z tych, którzy zginęli tragicznie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, sport był wielką pasją.

Jeszcze niedawno Szmajdziński roztaczał na spotkaniach wizję rozwoju polskiej kultury fizycznej, kiedy wejdzie w życie nowa ustawa.

- Szefował naszemu zespołowi, pod jego okiem powstawał poselski projekt tej ustawy - wspomina parlamentarzysta Bogusław Wontor. - On kochał sport, czynnie kibicował. Pamiętam, że kiedyś, gdy nasza Lechia Zielona Góra grała z drużyną z Jeleniej Góry, przyjechał do nas, aby pomagać swojemu zespołowi. Przed podróżą do Katynia mówił mi o swoich planach. W niedzielę, po powrocie, chciał zasiąść na trybunach podczas rozgrywek w piłce ręcznej w Lublinie - dodaje Wontor. Szmajdziński nie tylko kibicował. W przeszłości pełnił funkcję wiceprezesa PKOl, zasiadał w zarządzie wrocławskiego Śląska, a kiedy jako minister kierował MON, starał się ratować sport w wojsku. „Wołam o opamiętanie" - pisał niedawno na swoim blogu i bronił narciarkę Kornelię Marek, przyłapaną na dopingu, przed publicznym linczem.

Organizatorzy i kibice
„Ktoś kiedyś powiedział, że sport jest najbardziej poważną z niepoważnych rzeczy na świecie (notabene fani piłki nożnej z Włoch czy Argentyny zapewne obraziliby się na użycie tutaj słowa „niepoważny"). Dlatego będę pisał także o sporcie " - zapowiadał Maciej Płażyński w „Salonie24". Prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska" z pasją organizował kolejne światowe Igrzyska Polonijne. „Sport przecież łączy, a nie dzieli, jest też jednym z najlepszych ambasadorów danego kraju. Ambasadorami Polski są i Justyna Kowalczyk czy Adam Małysz, i tych 800 sportowców-amatorów, którzy za kilka dni wrócą do swoich nowych ojczyzn, pamiętając wciąż o tej pierwszej" - mówił z dumą o uczestnikach igrzysk. Były marszałek Sejmu, ostatnio poseł niezrzeszony, aktywnie uczestniczył w pracach Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Zanim powstał projekt budowy Orlików, Płażyński realizował plan „Blisko boisko". On był autorem pomysłu budowy takich obiektów w gminach, popularyzował Uczniowskie Kluby Sportowe. Teraz troszczył się o ten sport na dole, ale w Gdańsku dał się też poznać jako wielki kibic Lechii. Chodził nie tylko na mecze Lechii z Górnikiem Zabrze czy Legią, lecz także z Gromem Kleszczewo.
Mały wielki sport budował również ojciec Józef Joniec, inicjator, propagator i długoletni prezes stowarzyszenia Parafiada św. Józefa Kalasancjusza. „W przesłanie parafiadowe - wychowania młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport - głęboko wierzył i uznać je należy za wyjątkowe dzieło jego życia" - podkreśla Polska Prowincja Zakonu Pijarów. Ojciec Joniec zorganizował setki parafiadowych obozów i ponad dwadzieścia finałów sportowych, w których uczestniczyły dzieci z Polski i zagranicy. Wkrótce miał obchodzić jubileusz 25-lecia święceń.

Pasjonaci i przyjaciele
„Element Antysocjalistyczny" to nazwa amatorskiej drużyny piłkarskiej, której kiedyś przewodził Arkadiusz Rybicki. Grała ona z oldbojami gdańskiej Lechii, bo popularny na Wybrzeżu Aram, jeden z autorów listy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (sierpień 80), był wielkim fanem biało-zielonych. Grzegorz Dolniak pasjonował się natomiast meczami siatkarzy będzińskiego MKS. - W piątek poseł dzwonił do mnie. Gratulował siatkarzom zwycięstwa i zapewnił, że w niedzielę do nas przyjedzie. To był wielki kibic naszego zespołu, od wielu lat chodził na mecze MKS - mówi wstrząśnięty prezes klubu Edmund Mikołajczak.

Trener reprezentacji Polski w rugby, Tomasz Putra, dowiedział się o śmierci brata, Krzysztofa, w chwili kiedy szykował się do meczu z Mołdawią. Wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Putra, też znał sport od podszewki, kiedyś szefował klubowi Podlasie Białystok. Katarzyna Doraczyńska przez pewien okres pełniła funkcję rzecznika Ministerstwa Sportu. Do każdego nazwiska z tej smutnej listy powyżej można dopisać słowo „sport" - oni tragicznie dobiegli do mety...

Czytaj także: Ktoś chciał grać? Niemożliwe...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24