Szymon Kozica
Oskar Sieradzki, bramkarz Medyka Cibórz
Oskar Sieradzki, bramkarz Medyka Cibórz Szymon Kozica
Oskar Sieradzki, bramkarz Medyka Cibórz, został zawieszony na rok - taką decyzję podjął wydział dyscypliny Lubuskiego Związku Piłki Nożnej. To efekt tego, co wydarzyło się na boisku w meczu klasy A z Zorzą Portem 2000 Mostki. Sędzia ukarał Sieradzkiego bezpośrednio czerwoną kartką. Mamy nagranie wideo tej sytuacji.
  • Oskar Sieradzki: - Myślę, że po roku przerwy do grania już nie wrócę.
  • Robert Buła: - Na waszym nagraniu widać, że nic takiego drastycznego tam nie było.
  • Jan Kurłowicz: - To najłagodniejsza kara, jaką mogliśmy w tym przypadku nałożyć.

Mecz Medyk Cibórz - Zorza Port 2000 Mostki został rozegrany w sobotę, 12 września 2020. Do przerwy gospodarze prowadzili 1:0, ale w drugiej połowie goście zdobyli cztery gole i zwyciężyli 4:1. Duży wpływ na przebieg i wynik spotkania miało to, co wydarzyło się około 70 minuty gry.

Rzut karny do powtórki i czerwona kartka

Przy stanie 1:1 sędzia podyktował rzut karny dla Zorzy po faulu na Grzegorzu Galasie. Bramkarz Medyka Oskar Sieradzki obronił strzał Dawida Szymkowiaka, piłka odbiła się jeszcze od słupka i przejął ją Łukasz Krępacki. Wtedy jednak arbiter nakazał powtórzyć "jedenastkę". Uznał bowiem, że aż czterech zawodników gospodarzy za wcześnie wbiegło w pole karne.

Rozwścieczony taką decyzją Sieradzki ruszył w kierunku sędziego, padły nieparlamentarne słowa... Arbiter pokazał bramkarzowi czerwoną kartkę. "Gazeta Lubuska" była na meczu i nagrała tę sytuację. Bazując między innymi na naszym materiale wideo, wydział dyscypliny Lubuskiego Związku Piłki Nożnej wydał werdykt. Jaki? Sieradzki został zawieszony na rok.

Bramkarz i trener Medyka: Kara zbyt surowa

Jak bramkarz Medyka odebrał tę decyzję?

- Bardzo kiepsko - nie ukrywa Sieradzki. - Pozbawili mnie dalszego grania i myślę, że po roku przerwy do grania już nie wrócę, tym bardziej że mam już 35 lat. Uważam, że kara jest zbyt surowa. Można kogoś zawiesić na 5-8 meczów. Ale na rok?

- Zachowanie naszego bramkarza było karygodne. Musimy piętnować coś takiego - mówił nam na gorąco po wrześniowym pojedynku Robert Buła, trener Medyka.
O decyzji wydziału dyscypliny Lubuskiego Związku Piłki Nożnej ma jednak podobne zdanie, co Sieradzki. - Kara jest bardzo wysoka - ocenia trener Buła. - Za takie coś? Na waszym nagraniu widać, że nic takiego drastycznego tam nie było.

LZPN: Doszło do naruszenia nietyklaności cielesnej sędziego

Zupełnie inaczej sprawę widzi Jan Kurłowicz, szef wydziału dyscypliny Lubuskiego Związku Piłki Nożnej.

- To najłagodniejsza kara, jaką mogliśmy w tym przypadku nałożyć. Tu doszło do naruszenia nietyklaności cielesnej sędziego. Nie mieliśmy żadnej wątpliwości co do winy - przekonuje przewodniczący Kurłowicz. - Nowy regulamin pozwala chronić sędziów. Zawodnik nie ma prawa dotykać arbitra. Za takie zachowanie jest kara zawieszenia od roku wzwyż.