Peru brązowym medalistą Copa America

Sylwester Piwka, Marcin Szczepański
Dzięki trzem bramkom Jose Paolo Guerrero i jednym trafieniu Williama Chiroque Peru rozbiło Wenezuelę 4:1 i może świętować brązowy medal Copa America. Wenezuelczycy nie zasłużyli na tak wysoką porażkę.

Pierwsza odsłona gry przez większość czasu zdominowana została przez piłkarzy Wenezueli. Już w czwartej minucie spotkania groźną akcje wyprowadzili podopieczni Fariasa, jednak Maldonado minimalnie przestrzelił.

Kolejne minuty tego spektaklu to twarda gra, ale zwłaszcza pod polami karnymi obu ekip. Niezłe dośrodkowania Peruwiańczyków mijały bramkę Vegi, a znakomite wymiany podań Wenezuelczyków nie znajdywały drogi do bramki Peru.

Jednak w 42 minucie po okresie przewagi Wenezueli strzelili reprezentanci Peru. Zabójczy kontratak wyprowadziła para Guerrero – Chiroque. Najpierw ten drugi podał pod pole karne do Guerreo, który oszukał aż trzech rywali i podał do niepilnowanego Chiroque. 31-letni Peruwiańczyk skierował piłkę do siatki i wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie.

Po przerwie Peruwiańczycy dosyć szybko prowadzili już 2:0 i grali w liczebnej przewadze, po czerwonej kartce dla Tomasa Rincona, a mimo to drużyna Wenezueli nie dość, że strzeliła kontaktową bramkę, to jeszcze była bliska wyrównania.

Dopiero w doliczonym czasie gry kropkę nad "i" postawił dwoma trafieniami Guerrero, kompletując hattricka. Zawodnicy Albirroja po raz siódmy wywalczyli miejsce na podium imprezy. Mistrzami kontynentu byli dwukrotnie - w 1939 i 1975 roku.

W niedzielę na stadionie Monuental w Buenos Aires o trofeum zagrają piłkarze Urugwaju i Paragwaju. Początek meczu finałowego o godz. 21 czasu polskiego.

Peru - Wenezuela 4:1 - czytaj zapis naszej relacji na żywo!

Bramki: William Chiroque 42', Paolo Guerrero 64', 90', 90+3' - Juan Arango 78'

Czerwona kartka: Tomas Rincon (Wenezuela, 58)

Sędziował: Wilmar Roldan (Kolumbia) Widzów: 20 tys.

Peru: Raul Fernandez - Renzo Revoredo, Aldo Corzo, Alberto Rodriguez, Christian Ramos - Adan Balbin, Carlos Lobaton (Michael Guevara, 60), Rinaldo Cruzado (Luis Advincula, 78), Yoshimar Yotun - William Chiroque, Paolo Guerrero

Wenezuela: Renny Vega - Roberto Rosales, Jose Rey, Oswaldo Vizcarrondo, Gabriel Cichero - Luis Seijas (Franklin Lucena, 45), Tomas Rincon, Yohandry Orozco, Cesar Gonzalez (Juan Fernando Arango, 67) - Giancarlo Maldonado, Nicolas Fedor (Jose Salomon Rondon, 61)