Piast Gliwice dostał walkowera za mecz z Lechią Gdańsk. Spotkanie zostało przerwane przez zachowanie kibiców gości

Tomasz Kuczyński
Mecz 34. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice - Lechia Gdańsk został niedokończony ze względu na zachowanie kibiców gości. lechia.pl
W środę 31 maja 2023 roku Komisja Ligi Ekstraklasy SA podjęła decyzje w sprawie przerwanego meczu ostatniej kolejki - Piasta Gliwice z Lechią Gdańsk. Co postanowiono?

Spotkania 34. kolejki PKO Ekstraklasy rozegrano w sobotę 27 maja. Wszystkie rozpoczęły się o godz. 17.30. W Gliwicach w obecności 5.820 widzów Piast podejmował Lechię Gdańsk, która już wcześniej spadła do Fortuna 1. Ligi.

Goście prowadzili od 30. minuty 1:0 po bramce Marco Terrazzino. W 80. minucie sędzia Marcin Kochanek z Opola zdecydował się na przerwanie meczu ze względu na zachowanie kibiców gości, którzy rzucali płonące race na murawę.

Przerwanym meczem zajęła się Komisja Ligi Ekstraklasy SA.

"Komisja Ligi podjęła decyzję o weryfikacji wyniku meczu 34. kolejki Piast Gliwice - Lechia Gdańsk jako walkower 3:0 na korzyść drużyny gospodarzy. Decyzja taka została podjęta z powodu przerwania meczu na skutek zachowania kibiców drużyny gości. Dodatkowo - po szczegółowym przeanalizowaniu oficjalnego raportu sędziego zawodów oraz delegata meczowego PZPN - Komisja Ligi nałożyła na Lechię Gdańsk karę zakazu organizacji wyjazdu grupy kibiców we wszystkich rozgrywkach na okres 7 miesięcy oraz karę finansową w wysokości 100 tysięcy złotych" - czytamy w komunikacie.

Po tej decyzji Piast Gliwice kończy sezon na 5. miejscu z 53 punktami i bilansem bramkowym 40:31. Klubowy rekord serii bez porażki wynosi teraz 13 spotkań. Natomiast Lechia zajęła 17. miejsce (30 punktów, bramki 28:56).

Oba kluby następnego dnia po przerwanym meczu wydały oświadczenia.

OŚWIADCZENIE LECHII GDAŃSK

"Klub Lechia Gdańsk S.A. stanowczo potępia zachowanie osób, które uniemożliwiły w dniu dzisiejszym dokończenie meczu ostatniej kolejki PKO BP Ekstraklasy z Piastem Gliwice.
Spadek drużyny z ligi jest dla wszystkich ogromnym ciosem, jednak nie daje to nikomu prawa, aby dopuszczać się łamania zasad, odbierania ludziom przyjemności ze sportu oraz przede wszystkim narażania klubu na daleko idące konsekwencje finansowe oraz wizerunkowe, które mogą utrudnić mu misję szybkiego powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Z ogromnym niedowierzaniem oglądaliśmy ostatni mecz naszej drużyny w PKO BP Ekstraklasie z Piastem Gliwice. Pomimo fatalnego sezonu zakończonego spadkiem, nikt nie spodziewał się, że sytuacja ulegnie pogorszeniu i jeszcze większej eskalacji.
Dlatego też przeprosiny należą się wszystkich ludziom, którzy nie zasłużyli na uczestniczenie w tych haniebnych wydarzeniach z udziałem osób, które tytułują się mianem „kibiców” Lechii Gdańsk. Przepraszamy z tego miejsca pracowników, piłkarzy oraz zarząd klubu Piast Gliwice za zaistniałą sytuację i już w tym momencie podkreślamy, że wszelkie możliwe konsekwencje wobec wszystkich osób w te wydarzenia zamieszanych, zostaną wyciągnięte z całą ich dostępnością oraz mocą. Przepraszamy również kibiców naszego klubu, którzy byli w Gliwicach, aby wspierać naszych piłkarzy, a którzy nie mieli nic wspólnego z tym, co się wydarzyło. P

Przepraszamy również wszystkich kibiców, którzy nie mogli dokończyć oglądania zawodów na stadionie oraz przed telewizorami. Na koniec przepraszamy wszystkich fanów piłki nożnej, Ekstraklasy, którzy przychodzą oglądać mecze, kibicują swoim klubom w sposób kulturalny, a rywalizację traktują jak możliwość pokazania siebie z jak najlepszej strony (a nie wprost przeciwnie).
Miejsce Lechii Gdańsk jest w Ekstraklasie, a jej sympatyków na trybunach stadionu w Gdańsku. Nie ma tam miejsca dla pseudokibiców, którzy swoje dobro stawiają ponad dobro klubu, i ponad dobro prawdziwych, oddanych kibiców, którzy są z drużyną na dobre i złe".

STANOWISKO PIASTA GLIWICE

"Hej Lechia Gdańsk! Dziękujemy za sportową rywalizację. Niestety, ale wczoraj nie mogliśmy jej dokończyć na boisku. Stanowczo potępiamy zachowania, które do tego doprowadziły. W każdej sytuacji warto zachować klasę, nawet podczas spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej. Życzymy powodzenia i szybkiego powrotu do Ekstraklasy".