Piast pokonał Polonię i goni czołówkę

Bartłomiej Szura
Piast pokonał Polonie 3:1
Piast pokonał Polonie 3:1 Kuba Jaźwiecki/Polskapresse
Grająca w "10" Polonia Bytom prowadziła dziś w Gliwicach 1:0, jednak ostatecznie to mający aspirację do awansu Piast zwyciężył 3:1. Dwie ważne bramki zdobył dla gospodarzy Adrian Świątek, który został bohaterem Piastunek.

Ostatni w tym roku mecz przy Okrzei elektryzował kibiców przez cały tydzień. Mobilizacja przyniosła efekt w niedzielny wieczór, ponieważ stadion wypełnił się po brzegi. Do meczu ze znajdującą się w strefie spadkowej Polonią podopieczni Marcina Brosza przystąpili znając już wyniki innych spotkań i wiedzieli, że aby nie stracić kontaktu z czołówką muszą wygrać to derbowe spotkanie.

Pierwsza połowa jednak nie zapowiadała szczęśliwego finału. Co prawda przewagę posiadali miejscowi, ale nie potrafił ani Podgórski ani Kędziora przebić się przez mur obronny miejscowych. W drużynie gości pozostawiony na desancie Jakub Świerczok raz po raz siał zamieszanie w szeregach obronnych Piasta.

W 23. minucie wydawało się, że dalsza część spotkania będzie dla gospodarzy formalnością. Sędzia z Żywca pokazał bowiem drugą żółtą kartkę pomocnikowi z Bytomia i ukarany nią Błażej Vascak musiał opuścić murawę.

Od tego momentu jednak gra wiele się nie zmieniła. Piast próbował, szarpał, ale niewiele z tego wynikało. Pierwsza część meczu zakończyła się więc wynikiem bezbramkowym.

Na drugie 45 minut trener Brosz postanowił wpuścić dwóch nowych piłkarzy - jak okazało się niespełna godzinę później, jeden z nich - Adrian Świątek został bohaterem Piasta. Ale nim do tego doszło w 57. minucie Jakub Świerczok po podaniu Mąki pokonał Trelę i wydawało się, że znów czekać będzie kibiców dreszczowiec.

Na szczęście dla Piasta obudził się Świątek, który dwukrotnie, w 62. oraz 85. minucie pokonał bramkarza Polonii, wprowadzając w euforię stadion. W międzyczasie Ruben Jurado także zaliczył swoje trafienie, po zagraniu Cicmana, co zupełnie już załamało gości.

Gra w osłabieniu przez prawie 70 minut nie mogła wróżyć gościom sukcesu. Jednak trzeba zaznaczyć, że gospodarze także nie zagrali pięknego meczu i na wiosnę przed drużyną Brosza dużo pracy, aby włączyć się do walki o awans.

Już jutro w naszym serwisie więcej materiałów z derbów Śląska!

Piast Gliwice - Polonia Bytom 3:1 - czytaj zapis relacji na żywo!

Gole: Świątek 62', 85' Ruben 69' - Świerczok 56'

Żółte kartki: Buryan - Vascak, Świerczok

Czerwona kartka: Blażej Vascak 23' (za 2 żółte)

Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec)

Piast: Dariusz Trela - Gediminas Paulauskas, Adrian Klepczyński, Łukasz Krzycki, Jan Buryán (46' Adrian Świątek) - Pavol Cicman, Mateusz Matras, Rudolf Urban, Rafał Pietrzak (67' Patryk Nalepa), Tomasz Podgórski - Wojciech Kędziora (46' Ruben Jurado)

Polonia: Juraj Balaż - Adrian Chomiuk, Piotr Kulpaka, Lukas Killar (45' Łukasz Matusiak), Krzysztof Michalak - Blażej Vascak, Dariusz Góral (89' Adrian Pietrowski), Paweł Alancewicz, Jakub Świerczok, Daniel Mąka - Jean Paulista (57' Maksym Pokotyluk)