Pierwszy mecz rozstrzygnął. Valencia w 1/8 finału Ligi Europy [STATYSTYKI, SKRÓT MECZU]

Tomasz J. Górski
Bezbramkowym remisem zakończyło się spotkanie rewanżowe Valencii z Dynamem Kijów. Hiszpański zespól zapewnił sobie awans tydzień temu na Cyprze wygrywając 2:0. Dzisiaj, mimo kilku dogodnych sytuacji, nie udało się "Chlubie Ukrainy" dać powodów do dumy swoim kibicom.

Pierwsza połowa była przeciętna w wykonaniu obu drużyn. Valencia chciała to spotkanie rozegrać jak najmniejszym nakładem sił, goście z kolei nie mieli pomysłu na grę. W 11. minucie biało-niebiescy mogli wyjść na prowadzenie, ale Miguel Veloso niewiele pomylił się strzelając z rzutu rożnego. Piłka poszybowała nad poprzeczką. Po chwili próbował odpowiedzieć Michel, lecz jego uderzenie nie sprawiło problemu Ołeksandrowi Rybce. W 17. minucie Lukman Haruna wpadł w pole karne Valencii i jego uderzenie zostało w ostatniej chwili zablokowane przez ofiarnie interweniującego wślizgiem obrońcę. Im bliżej środka pierwszej odsłony, tym częściej obserwowaliśmy monotematyczną grę obu "jedenastek" na centry. Próby te miały mizerne skutki, a kibiców na trybunach mogły przyprawić o ból głowy.

Na dziesięć minut przed przerwą strzał aktywnego Fede Cartabii obronił Ołeksandr Rybka. 41. minuta mogła okazać się szczęśliwa dla przyjezdnych. Mogła - Diego Alvesa przed wyciąganiem piłki z siatki uratował obrońca wybiciem piłki na rzut rożny. W doliczonym czasie gry Nietoperze miały najlepszą okazję. Na przeszkodzie Fede Cartabii znowu stanął Ołeksandr Rybka... Jeden z najbardziej wyrazistych zawodników Chluby Ukrainy.

Po zmianie stron Valencia chciała zacząć mocnym uderzeniem. Udanym dośrodkowaniem w "szesnastkę" popisał się Michel, piłka trafiła do Paco Alcacera i ten po przyjęciu piłki stracił ją w ostatniej chwili. Dwie minuty później największy gwiazdor Dynamo, Andriy Yarmolenko, uderzał z rzutu wolnego nad murem, jednak jeden z obrońców wybiciem piłki zażegnał niebezpieczeństwo. Kwadrans po rozpoczęciu drugiej połowy Eduardo Vargas zmarnował niemal stuprocentową sytuację. Chilijczyk przejął piłkę w polu karnym i zamiast posłać piłkę do siatki kopnął ją obok słupka. Cztery minuty później mogła paść piękna i... przypadkowa bramka dla podopiecznych Juana Antonio Pizziego. Joao Pereira zdecydował się na strzał z woleja z ponad 25 metrów i piłka trafia w głowę Paco Alcacera. Futbolówka nabrała dziwnej paraboli lotu i spadła tuż za poprzeczką. W 71. minucie znowu dał o sobie znać Miguel Veloso. Jego atomowe uderzenie z dystansu, lekko zbagatelizowane przez Diego Alvesa, zatrzymał się na poprzeczce. Chwilę później Yevhen Khacheridi wygrał walkę o górną piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i strzela obok dalszego słupka bramki Diego Alvesa. Sześć minut przed końcem meczu ponownie strzelał Miguel Veloso z rzutu wolnego i bramkarz Nietoperzy w efektownym stylu obronił piłkę Portugalczyka. Kilkadziesiąt sekund później Diego Alves znowu wspiął się na wyżyny swoich umiejętności powstrzymując kąśliwy strzał Ognjeja Vukojevicia. Wynik nie uległ zmianie i gospodarze mogli cieszyć się z awansu.

Skrót meczu Valencia CF – Dynamo Kijów:

W 1/8 finału Ligi Europy Valencia zmierzy się z Łudogorcem Razgrad, który w dwumeczu sensacyjnie wyeliminował Lazio. W Rzymie bułgarski zespół wygrał 1:0 po golu Bezjaka, w rewanżu zremisował 3:3 mimo że do 67. minuty przegrywał 0:2 (gole: Bezjak 67', Zlatinski 78', Juninho Quixada 88' – Keita 1', B. Perea 54', Klose 82').