Piłkarki nożne ekstraligowego Górnika pokonały w sparingu GKS Katowice. Klub z Łęcznej ma także nową zawodniczkę. Jest nią Kateryna Boklach

Marcin Puka
Marcin Puka
Facebook GKSGornikLecznaKobiet
Piłkarki nożne Górnika Łęczna mają przerwę w rozgrywkach ligowych ze względu na udział reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych w rozgrywkach międzynarodowych. Nie oznacza to, że drugie w tabeli zielono-czarne mają wolne. Oprócz treningów w piątek rozegrały mecz sparingowy z zajmującym czwartą lokatę w tabeli GKS-em Katowice. Łęcznianki, które mają nową zawodniczkę (Kateryna Boklach) wygrały w Nowinach 3:0.

– Zależało nam na sparingu z mocną drużyną ligową, z którą nie będziemy się już mierzyć. Głównym celem na to spotkanie jest podtrzymanie rytmu meczowego, ale też sprawdzenie zawodniczek, które ostatnio grały mniej – mówił przed piątkowym meczem kontrolnym trener Górnika, Robert Makarewicz, cytowany przez klubowy portal.

Pierwsza połowa to optyczna przewaga Górniczek, ale także zespół z Katowic miał swoje szanse na zdobycie goli. Worek z bramkami rozwiązał się po przerwie, a trzykrotnie na listę strzelców wpisały się zielono-czarne. Cieszy szczególnie trafienie Klaudia Miłek. Dla „Miłej” był to nie tylko powrót po kontuzji, ale i nieoficjalny debiut w klubie z Łęcznej.

W niedzielę, działacze Górnika poinformowali o podpisaniu kontraktu z młodzieżową reprezentantką Ukrainy, 18-letnią Kateryną Boklach, która jest bramkarką.

Przed wybuchem wojny w Ukrainie „Katja” reprezentowała barwy Ladomyru, plasującego się na szóstej lokacie w tabeli ligi ukraińskiej. Wcześniej, w sezonie 2019/2020 grała w Kołosie Kowaliwka.

– Nie ma co ukrywać, że od jakiegoś czasu szukaliśmy zawodniczki do rywalizacji na pozycji bramkarki. Udało nam się znaleźć młodzieżową reprezentantkę Ukrainy, która pozostawała bez klubu. Kateryna dysponuje bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, a dodatkowo, jako że wcześniej grała w polu, naprawdę dobrze gra nogami. To bardzo perspektywiczna piłkarka. Będziemy przyglądać się jej aklimatyzacji w Polsce – podkreśla Makarewicz.

Nowy nabytek Górniczek ma za sobą również występy w reprezentacjach swojego kraju w kategoriach U-15, U-17, a obecnie U-19. – Zawsze staram się wspierać i motywować swoją drużynę oraz pomagać jej w osiąganiu korzystnych wyników. Mam dobry przegląd pola i wierzę, że zaprezentuję to w Górniku – mówi bramkarka.

Górnik Łęczna – GKS Katowice 3:0 (0:0)
Bramki: Macleans 48, 59, Miłek 70
Górnik: Palińska (46 Zielińska) – Górnicka, Zawadzka, Głąb, Jezioro, Litwiniec, Guściora (60 Miłek), Kazanowska, Zając (70 Świderska), Macleans (70 Gliszczyńska), Rapacka (46 Frontczak). Trener: Robert Makarewicz