PKO Ekstraklasa. Arka Gdynia przegrała z Wisłą Płock. Wraca Leszek Ojrzyński?!

Jacek Czaplewski
Arka Gdynia - Wisła Płock 1:2
Arka Gdynia - Wisła Płock 1:2 Przemyslaw Swiderski
PKO Ekstraklasa. Wisła Płock przerwała swoją tegoroczną niemoc. W Gdyni pokonała Arkę 2:1 (1:0) po golach Torgila Gjertsena i Alana Urygi. Z sektora gości drużynę Radosława Sobolewskiego wspierało około 200 sympatyków.

Mecz Arka Gdynia - Wisła Płock 1:2

Przed meczem gruchnęła wieść, że tylko zwycięstwo odniesione w dobrym stylu uratuje posadę Aleksandara Rogicia (w Arce od 10 października). Cud dla Serba się nie wydarzył. Według weszlo.com na derby Trójmiasta z Lechią Gdańsk drużynę przygotuje więc uwielbiany w Gdyni Leszek Ojrzyński - ostatnio trener Wisły Płock - o czym klub ma poinformować dzisiaj w godzinach wieczornych.

Chociaż... jeden z przedstawicieli Arki twierdzi coś zupełnie innego. - Jest to kompletna bzdura. Ani przez moment nie było i nie ma w klubie tematu zwolnienia trenera Rogica - napisał Rafał Żurowski z pionu sportowego.

Odpowiedź na pytanie kto ma rację poznamy jeszcze dzisiaj. Wróćmy do samego spotkania, bo działo sie w nim całkiem sporo.

Arka przed przerwą praktycznie wszystko zrobiła źle. W ofensywie zmarnowała każdą z trzech sensownych akcji. Po główce Maciej Jankowski obił poprzeczkę. Natomiast po uderzeniach z dystansu, autorstwa Marko Vejinovicia i Michała Nalepy, piłka solidarnie minęła prawy słupek.

Wisła szybko przejęła inicjatywę. W 18 minucie prowadzenie uzyskał dla niej Torgil Gjertsen. Drogę do bramki otworzył mu Cillian Sheridan, który głową przedłużył podanie od obrońcy. W tej akcji błędy po stronie Arki popełnili trzej defensorzy: Luka Marić (przegrał w powietrzu z Sheridanem) oraz duet Christian Maghoma - Adam Marciniak (spóźnili się do Gjertsena).

Przed zmianą stron Wisła jeszcze dwukrotnie zagroziła Arce. Pierwszą próbę Furmana zatrzymał Pavel Steinbors. Przy drugiej nic już nie musiał robić, bo kapitan płocczan kopnął nad poprzeczką z paru metrów.

Arkę dobił w 41 minucie Adam Deja, który wyleciał z boiska za brzydkie potraktowanie Furmana. Sędzia Tomasz Kwiatkowski początkował wprawdzie puścił grę, ale po sygnale od kolegów z wozu VAR sięgnął po gwizdek, a potem pobiegł do ekranu, by na własne oczy przekonać się, że czerwona kartka ma sens.

Do drugiej połowy Arka przystąpiła z animuszem. Kto wie jakby skończył się mecz, gdyby w 54 minucie wymarzonej sytuacji nie zmarnował Mateusz Młyński (uderzył tuż obok prawego słupka.)

Wisła podwyższyła prowadzenie w 62 minucie. To wtedy mądrze rozegrała rzut rożny. Furman wznowił go krótko, by wymienić kilka podań z byłym piłkarzem Arki, Mateuszem Szwochem. Zabiegany Nalepa w końcu nie zdążył dobiec do Szwocha i ten posłał dokładną piłkę do stopera Alana Urygi, który po raz trzeci w sezonie wpisał się na listę strzelców.

Wynik w doliczonym czasie ustalił na 1:2 Vejinović (trafił bezpośrednio z rzutu wolnego).

To pierwsze zwycięstwo Wisły w tym roku. Drużyna z Płocka przerwała serię pięciu meczów bez ani jednego kompletu punktów (dwie porażki i trzy remisy). Dzięki temu przynajmniej na moment powróciła do czołowej ósemki.

Arka przegrała drugi raz z rzędu i zarazem trzynasty w ogóle. Ten wynik oznacza, że "urządza" się w strefie spadkowej. Do trzynastej Wisły Kraków traci bowiem pięć punktów (Wisła zagra jutro z Lechem Poznań), a do dwunastego Zagłębia Lubin siedem punktów (Zagłębie zagra dziś z Lechią Gdańsk).

Jeśli potwierdzą się informacje weszlo.com to Arka po raz czwarty z rzędu zmieni trenera akurat przed derbami. Przypomnijmy, że Leszek Ojrzyński zaczął sezon w Płocku. Pod koniec lipca jednak zrezygnował z pracy, by zaopiekować się chorą żoną. 31 stycznia Urszula Ojrzyńska zmarła.

W tym tygodniu trenera zmieniła już Korona. Za Mirosława Smyłę przyszedł Maciej Bartoszek, który pracował w Kielcach w 2016 i 2017 roku.

Piłkarz meczu: Cillian Sheridan