PKO Ekstraklasa. Cracovia wykiwała Lechię Gdańsk. Bramka Pellego w 91 minucie

Jacek Żukowski
Jacek Czaplewski
Zaktualizowano
Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0 Wojciech Matusik / Polskapresse
PKO Ekstraklasa. Cracovia rzutem na taśmę wygrała z Lechią Gdańsk 1:0 (0:0). Bramkę w doliczonym czasie gry zdobył Pelle van Amersfoort. Dzięki wygranej "Pasy" wskoczyły na fotel lidera. Dla biało-zielonych był to czwarty mecz z rzędu bez wygranej.

Mecz Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0

Przed meczem uczczono ludzi związanych z Cracovią. Piłkarze wyszli na rozgrzewkę w specjalnych koszulkach przypominających te postaci. Był więc przywołany Karo Wojtyła, Józef Piłsudski, Józef Kałuża i inni.

Po grze w Pucharze Polski (awans Cracovii i Lechii) wróciła liga. Krakowianie mają ostatnio dobrą passę i chcieli ją podtrzymać. Po pauzie za kartki wrócił do składu Sergiu Hanca i wyparł z niego Tomasa Vestenicky’ego. Trener Michał Probierz znów postawił na wariant z Rafaelem Lopesem na skrzydle, a z przodu zagrał Filip Piszczek.

W pierwszych minutach przeważała bezpardonowa walka. W 19 min pierwsi groźnie zaatakowali gdańszczanie. Rafał Wolski wszedł łatwo w obronę Cracovii i oddał strzał, ale Michal Pesković bez kłopotu obronił. W rewanżu Hanca został zablokowany, strzelając z kilku metrów po podaniu Sylwestra Lusiusza. W 26 min „Pasy” były bliskie objęcia prowadzenia – piłkę wrzucał Michal Siplak, główkował Filip Piszczek i piłka o centymetry minęła słupek.

W 34 min goście przeprowadzili bardzo niebezpieczną kontrę. Lewym skrzydłem popędził Lukas Haraslin, w polu karnym ograł Michała Helika, ale na szczęście dla Cracovii strzelił niecelnie. W 42 min Pelle van Amersfoort główkował, ale za lekko, by pokonać Dusana Kuciaka.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. W 59 min bliski szczęścia był van Amersfoort, ale w ostatniej chwili został zablokowany i gospodarze zamiast bramki, wywalczyli tylko rzut rożny. W 69 min spod opieki obrońców „urwał się” Haraslin, strzelił z kilku metrów, ale Pesković obronił to uderzenie nogą! Strzał Artura Sobiecha został natomiast zablokowany. Cracovia za wszelką cenę dążyła do zwycięstwa, atakując raz po raz bramkę Kuciaka. Brakowało jednak strzałów, a wrzutki z boku były nieskuteczne.

Wreszcie w 1 minucie doliczonego czasu gry po wrzutce Hanki z prawej strony van Amersfoort uderzył głowa i zdobył gola na wagę zwycięstwa! To trzecie trafieni Holendra w tym sezonie. I potwierdzenie reguły, że Cracovia we wszystkich meczach w tym sezonie strzela choćby jednego gola. PO tym meczu Cracovia została liderem ekstraklasy!

Piłkarz meczu: Pelle van Amersfoort