PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze przełamany! Decydujący gol ze Stalą Mielec w ostatniej chwili. Bohaterem Piotr Krawczyk

Jacek Czaplewski
Mecz Górnik Zabrze - Stal Mielec 2:1
Mecz Górnik Zabrze - Stal Mielec 2:1 Fot Arkadiusz Gola / Polskapres
PKO Ekstraklasa. Dwie skrajnie różne części meczu przy Roosevelta. Przed przerwą dominowała Stal Mielec, a po niej tylko Górnik Zabrze. Ostatecznie wygrał zespół Marcina Brosza 2:1 (0:1) i tym samym przełamał swoją niemoc. Bohaterem ostatniej akcji wprowadzony Piotr Krawczyk.

Stal miała konkretny plan na Górnika, co potwierdziły już pierwsze minuty meczu. Realizacja tego planu - do pewnego momentu - przebiegła całkiem sprawnie, bo na przerwę drużyna z Mielca zeszła z bramkową zaliczką. Katastrofa wydarzyła się później, ale po kolei.

Gola w 6 minucie strzelił dla Stali Aleksandar Kolew. Sędzia Daniel Stefański przed rzutem wolnym, po którym skutecznie główkował Bułgar, pobiegł do ekranu, by sprawdzić czy aby Stali nie należał się rzut karny. Sytuacja była niejednoznaczna, ponieważ Alasana Manneh zagrał ręką w okolicach linii szesnastego metra. Maciej Domański, asystent przy bramce, i tak jednak postawił piłkę na jedenastym metrze...

... ale trochę później. W 26 minucie sfaulowany został Andreja Prokić. Stal nie podwyższyła, bo Martin Chudy wyczuł Domańskiego, tak jak w piątek jego rodak Matus Putnocky wyczuł Felicio Brown Forbesa w meczu Śląsk Wrocław - Wisła Kraków. Chudy z Putnockim obronili po dwie jedenastki w tym sezonie.

Górnik zdecydowanie poprawił grę po przerwie. Można rzec, że od razu przejął inicjatywę i po upływie blisko 20 minut doprowadził do wyrównania. Zaważył rzut rożny: dośrodkował były piłkarz Stali, Bartosz Nowak, a głową skierował piłkę do siatki Przemysław Wiśniewski, który chwilę wcześniej ucierpiał na środku boiska.

Doprawdy niewiele zabrakło, żeby Górnik chwilę po akcji dołożył kolejną bramkę. Dość powiedzieć, że Rafał Strączak sparował wymagającą próbę na słupek, a minimalnie obok niego z przewrotki strzelił Piotr Krawczyk. Gdyby trafił to miałby tytuł gola kolejki w kieszeni.

Krawczyk jednak i tak załatwił trzy punkty dla Górnika! W 93 minucie trafił na 2:1, przełamując serię czterech meczów w lidze bez zwycięstwa (remis i trzy porażki). Stal zamyka tabelę z trzema punktami straty do Podbeskidzia Bielsko-Biała. Ma do rozegrania zaległy mecz z Wisłą Plock.

Górnik wygrał oba mecze ze Stalą. W sierpniu w Mielcu też zdobył dwie bramki, ale żadnej nie stracił.

Piłkarz meczu: Piotr Krawczyk
Atrakcyjność meczu: 5/10

W poprzednim sezonie Robert Lewandowski był o krok od zdobycia Złotego Buta. Najlepszym strzelcem został Ciro Immobile z Lazio Rzym. W obecnym polski napastnik wciąż jest w świetnej formie i prowadzi w klasyfikacji, biorąc pod uwagę najlepsze pięć lig w Europie. Zobacz zaktualizowaną klasyfikację najlepszych strzelców w europejskich ligach!

Złoty But 2020/21. Robert Lewandowski poza zasięgiem rywali?...