PKO Ekstraklasa. Lech Poznań zmarnował okazję na pokonanie Miedzi Legnica. Tylko remis, koszmarna wpadka bramkarza Filipa Bednarka

Jacek Czaplewski
Miedź Legnica - Lech Poznań 2:2
Miedź Legnica - Lech Poznań 2:2 PAP, Sebastian Borowski
PKO Ekstraklasa. Lech Poznań w zaległym meczu tylko zremisował z przedostatnią Miedzią Legnica 2:2 (1:1). Mistrz Polski tym samym przepuścił okazję na awans na trzecie miejsce w tabeli. W końcówce spotkania wpadkę zaliczył bramkarz Filip Bednarek.

PKO Ekstraklasa. Miedź Legnica - Lech Poznań 2:2

To spotkanie 2. kolejki przełożono z lipca na luty na wniosek mistrza Polski walczącego latem o fazę grupową europejskich rozgrywek. Środowy mecz toczył się po zmroku, w deszczu, przy towarzyszącym silnym wietrze. Pomimo dnia roboczego i blisko dwustu kilometrów dzielących Poznań od Legnicy, Kolejorza wspierało kilkuset sympatyków.

Lech stracił bramkę na własne życzenie. W 16 minucie błąd popełnił Joel Pereira. Prawy obrońca podał w poprzek boiska, wprost do asystującego Maxime'a Domingueza. Szwajcar od razu uruchomił Luciano Narsingha, który wbiegł przed Antonio Milicia i z bliska wpakował piłkę do siatki. To czwarty gol Holendra w sezonie.

Jeszcze przed przerwą Lech odzyskał rytm i doprowadził do wyrównania. Trafił ten, po którym mało kto by się tego spodziewał - czyli Filip Marchwiński. Była to 37 minuta.

Popularny w Wielkopolsce Marchewa z paru metrów zwieńczył akcję trzech zawodników: Joela Pereiry, Adriela Ba Loui oraz asystującego Mikaela Ishaka. To właśnie ten ostatni powinien był strzelić drugiego gola dla Lecha w pierwszej połowie, jednak główkował niecelnie.

Lech grał jak na PlayStation - ale krótko

W drugiej połowie Lech wyraźnie podkręcił tempo. Najpierw dwóch dogodnych sytuacji po dośrodkowaniach nie wykorzystał kapitan Ishak. - Grają jak na PlayStation - mówił o poznaniakach Wojciech Jagoda komentujący widowisko w Canal+ Sport.

Wreszcie w 63 minucie urwał się Michał Skóraś, musnął piłkę wybitą sprzed linii bramkowej, a w tak zwanym międzyczasie został sfaulowany przez bramkarza Mateusza Abramowicza. Po analizie VAR sędzia Daniel Stefański odgwizdał jedenastkę. Na drugiego gola zamienił ją Ishak.

Faul, po którym Lech dostał karnego
Faul, po którym Lech dostał karnego PAP, Sebastian Borowski

Tabela Ekstraklasy: Lech nie awansował na podium

To co Skóraś wypracował, później zniweczyła obrona Lecha z bramkarzem Filipem Bednarkiem na czele. W 76 minucie po przedłużeniu piłki do wyrównania doprowadził bowiem Giannis Masouras. Grek wybrał bliższy słupek, którego nie upilnował Bednarek. Ta bramka ewidentnie obciąża jego konto.

Mimo szarży Lecha w doliczonym czasie (strzały Filipa Szymczaka i Bartosza Salamona) wynik nie drgnął.

Gdyby Lech dzisiaj wygrał to byłby już trzeci w tabeli PKO Ekstraklasy. Po dwóch remisach awansował jedynie na czwarte miejsce. Do liderującego Rakowa Częstochowa traci aż dwanaście punktów.

Oceny piłkarzy po meczu Miedź Legnica - Lech Poznań (w skali 1-6):