PKO Ekstraklasa. Osłabiony Górnik Zabrze pokonał Raków i zdobył Twierdzę Częstochowa. Przełamanie Jesusa Jimeneza

Jacek Czaplewski
Osłabiony Górnik zdobyl Twierdzę Częstochowa! Przełamanie Jimeneza
PKO Ekstraklasa. To prawdziwa sensacja. W zaległym meczu 5. kolejki Górnik Zabrze odwrócił wynik i pokonał 2:1 Raków Częstochowa na jego boisko. Po ponad dwóch latach padła najdłużej niezdobyta Twierdza.

PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa - Górnik Zabrze 1:2

Ten mecz miał się odbyć w sierpniu, lecz został przełożony na grudzień w związku z walką (nieudaną) Rakowa o awans do fazy grupowej Ligi Konferencji.

Górnik przed przerwą nie oddał żadnego strzału. Do Częstochowy przyjechał bez Lukasa Podolskiego oraz dwóch wykartkowanych stoperów: Rafała Janickiego i Adriana Gryszkiewicza, który ustalił wynik na 2:2 z Pogonią Szczecin. Ponadto decyzją trenera Jana Urbana na ławce zasiadł dziś Grzegorz Sandomierski.

Zaczęło się zgodnie z przypuszczeniami. Raków objął prowadzenie w 16 minucie. Po zagraniu Giannisa Papanikolaou to Mateusz Wdowiak zgubił ostatniego obrońcę, po czym oddał precyzjny strzał z lewej nogi. Okazji na gole w pierwszej połowie było więcej, ale dobrze na linii zachowywał się Daniel Bielica. Rezerwowy dotąd bramkarz wystąpił po raz pierwszy w tym sezonie ekstraklasy.

W drugiej połowie Raków spuścił z tonu, za to Górnik podkręcił tempo. Dzięki temu w 66 minucie doprowadził do wyrównania. Po zagraniu na wolne pole przełamał się Jesus Jimenez. To jego siódma bramka, ale pierwsza od początku października.

Na tym się nie skończyło. Ambitnie walczący Górnik strzelił jeszcze zwycięskiego gola. W 84 minucie okazji nie zmarnował Mateusz Cholewiak.

Twierdza Częstochowa została zdobyta pierwszy raz od 18 maja 2019 roku. Innymi słowy, Górnik jest pierwszym zespołem, który pokonał Raków przy Limanowskiego po jego powrocie na najwyższy szczebel.

Przez porażkę Raków zaprzepaścił szansę na podmienienie Lechii Gdańsk na podium. Za to Górnik wskoczył na szóste miejsce. To jego piąty mecz z rzędu bez porażki (cztery wygrane i remis).

Piłkarz meczu: Mateusz Cholewiak