PKO Ekstraklasa. Pewne zwycięstwo Piasta ze Śląskiem. 9. mecz bez porażki gliwiczan

Piotr Szymański
Jacek Sroka
Jacek Sroka
Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 2:0
Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 2:0 Lucyna Nenow / Polska Press
PKO Ekstraklasa. Piast Gliwice odniósł pewne zwycięstwo nad Śląskiem Wrocław (2:0) w sobotnim meczu 16. kolejki PKO Ekstraklasy. Bohaterem spotkania został Michał Żyro, którym zdobył bramkę głową, a później dołożył asystę. Tym samym podopieczni Waldemara Fornalika przedłużyli serię meczów bez porażki do dziewięciu.

Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 2:0 (06.02.2021)

Gdy wrocławianie zobaczyli skład Piasta na sobotni mecz odetchnęli z ulgą, gdyż w szeregach gliwiczan zabrakło nie tylko kontuzjowanego w pojedynku z Wisłą młodzieżowca Dominika Steczyka, ale także najlepszego strzelca drużyny Jakub Świerczoka, który doznał urazu stawu skokowego.

Strzelca dwóch goli w Krakowie zastąpił w ataku Michał Żyro i został bohaterem spotkania. 28-letni napastnik najpierw trafił w słupek, a później zdobył bramkę na wagę zwycięstwa. Co ciekawe w roli asystenta wystąpił Arkadiusz Pyrka, który zajął w składzie zwolnione przez Steczyka miejsce młodzieżowca miękko dośrodkowując w pole karne, a Żyro z metra dopełnił formalności głową kierując piłkę do siatki. Całą akcję rozpoczął natomiast Tomasz Jodłowiec, który rządził i dzielił w środku pola.

Śląsk do przerwy nie oddał na Okrzei ani jednego celnego strzału. Dopiero po zmianie stron Frantiska Placha próbował zaskoczył rezerwowy Rafał Makowski, ale Słowak poradził sobie z tym uderzeniem. Wrocławianie szukali w ataku Israela Puerto, ale Hiszpan nie był w sobotę najlepiej dysponowany. Najlepszą okazję na gola dla gości miał w końcówce Marcin Szpakowski, lecz Plach był na posternuku.

Piast w II połowie trochę się cofnął czekając na okazje do kontry. Po takiej właśnie szybkiej akcji gospodarze podwyższyli prowadzenie. Po błędzie Waldemara Soboty gliwiczanie przejęli piłkę. Żyro najpierw próbował strzelać, a później wyłożył piłkę Patrykowi Sokołowskiemu, który zdobył swojego pierwszego gola w tym sezonie.

Sokołowski w końcówce mógł ponownie wpisać się na listę strzelców dobijając strzał Jodłowca, ale uderzył tuż obok słupka. Odrobiny szczęścia do zdobycia drugiego gola zabrakło też Żyrze. Po dośrodkowaniu z rogu Rafała Chrapka napastnik Piasta główkował i trafił w poprzeczkę. W końcówce debiut w PKO Ekstraklasie zaliczył młodzieżowiec Mateusz Winciersz pozyskany zimą z Ruchu Chorzów.

Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 2:0 (06.02.2021). Jak padły bramki?

• 1:0 (23. minuta) - Wydawało się, że to Śląsk jest bliższy strzelenia bramki, a tu niespodzianka. Po prawej stronie pograli Tomasz Jodłowiec z Arkadiuszem Pyrką. Drugi z wymienionych dostał piłkę z prawej strony pola karnego i tuż przed linią końcową miękko wrzucił przed bramkę do Michała Żyry, który sfinalizował akcję celną główką.
  • 2:0 (58. minuta) - Fatalna strata Waldemara Soboty przyniosła opłakany skutek. Pierwszy strzał Patryka Sokołowskiego został zablokowany i piłka nalazła się u Michał Żyry. Jego próba również została powstrzymana, ale do odbitej piłki umiejętnie stopę przystawił Patryk Sokołowski, którego strzał - po rękawicach bramkarza - wpadł do siatki.