PKO Ekstraklasa. Podbeskidzie prowadziło dwa razy, ale nie wygrało z Cracovią

Jacek Żukowski
Podbeskidzie Bielsko-Biała zremisowało z Cracovią 2:2 Łukasz Klimaniec
PKO Ekstraklasa. Podbeskidzie Bielsko-Biała zremisowało przed własną publicznością z Cracovią 2:2 (1:1). Drużyna Michała Probierza dwukrotnie musiała gonić wynik po bramkach beniaminka. Bielszczanie zdobyli pierwszy punkt w sezonie, "Pasy" mają -1 punkt.

PKO Ekstraklasa: Podbeskidzie - Cracovia 2:2

Spotkanie w Bielsku-Białej miał dać odpowiedź na to, czy „Pasy” otrząsnęły się po odpadnięciu z europejskich pucharów. W czwartek dostały lekcję od Malmoe (0:2) w I rundzie eliminacji Ligi Europy.

Trener Michał Probierz zdecydował się trochę pozmieniać skład w stosunku do ostatnich meczów – ligowego z Pogonią i pucharowego z Malmoe. Kamila Pestkę wykluczyła z gry kontuzja, natomiast na ławce, decyzją trenera, zasiedli Marcos Alvarez i Michał Helik. Zadebiutował Ivan Marquez, od początku zagrali też Milan Dimun i Diego Ferraresso.

Starcie Podbeskidzia z Cracovią to był także mecz ucznia z mistrzem. Michał Probierz i Krzysztof Brede (trener Podbeskidzia) pracowali razem przez 3 lata i 9 miesięcy. W Lechii Gdańsk i Jagiellonii Białystok Probierz uczył szkoleniowca bielszczan zawodu. Podbeskidzie inaugurowało występy w ekstraklasie na własnym stadionie. W pierwszej kolejce doznało dotkliwej porażki (2:4 w Zabrzu z Górnikiem) i chciało się zrehabilitować. Gospodarze ruszyli na „Pasy” z ogromnym animuszem. Nie zagrozili jednak bramce Karola Niemczyckiego. W 12 min było jednak gorąco pod bramką „Pasów” - po rzucie rożnym Aleksander Komor główkował w słupek! Po chwili gospodarze zdobyli gola – Karol Danielak uderzeniem pod poprzeczkę pokonał Karola Niemczyckiego. Początkowo arbiter wskazał na spalonego, ale po analizie VAR, gola uznał, uznając, że strzelec o podania Łukasza Sierpiny wyszedł w momencie podania sprzed linii obrony.

W 24 min wreszcie pokazał się Mateusz Wdowiak – pobiegł lewym skrzydłem i ładnie strzelił, zmuszając do najwyższego wysiłku Martina Polacka, który zdołał wybić piłkę na róg. 4 min później znów próbował Wdowiak – tym razem obok słupka.
Krakowianie wielokrotnie wrzucali piłkę z prawej i lewej strony, ale za każdym razem wbiegający w pole bramkowe zawodnik „Pasów” mijał się z piłką. W 36 min mocno przymierzył Pelle van Amersfoort strzałem z woleja, ale trafił wprost w Polacka. Po chwili Holender trafił do siatki, ale był spalony.

W ostatniej minucie pierwszej połowy „Pasy” dopięły swego – po rzucie wolnym Floriana Loshaja, 2 m przed bramką do piłki doszedł David Jablonsky i wcisnął ją do siatki. Co ciekawe, Probierz w przerwie nie zdjął bezproduktywnego Rivaldinho, „Pasy” zaczęły drugą część w tym samym składzie co pierwszą.

Krakowianie nakręcili się mocno i już w 1 min po wznowieniu gry o mało co, a Wdowiak strzeliłby gola – piłka nieznacznie minęła słupek. W rewanżu Kamil Biliński został powstrzymany przez Marqueza, bo byłaby groźna sytuacja bramkowa. Po chwili nie tylko była okazja bramkowa, ale i gol. Po rzucie rożnym kapitalnie główkował Komor i wpakował piłkę do siatki.

Minutę później nieznacznie pomylił się Hanca - strzelając po ziemi obok słupka. Strzelony gol nakręcił jednak gospodarzy – w 64 min strzelał z kąta Tomasz Nowak – Niemczycki dobrze się zachował. Probierz nie czekał, tylko wprowadził na boisko czterech nowych zawodników. Sergiu Hanca musiał cofnąć się do obrony. Właśnie po akcji zmieników w 72 min po centrze Thiago piłka zaplątała się pod nogami Tomasowi Vestenicky’emu.

I udało się, w 82 min po akcji Wdowiaka z Vestenickym, Słowak strzałem po ziemi w dalszy róg, doprowadził do remisu.
Kamil Biliński w 86 min popędził na bramkę Cracovii i w sytuacji sam na sam pokonał Niemczyckiego. Na szczęście dla „Pasów” był spalony. W tej samej minucie Probierz dał szansę debiutu 17-letniemu Jakubowi Gutowi. W 90 min Vestenicky główkował po rzucie rożnym i postraszył Polacka. W doliczonym czasie nikt już nie stworzył sobie groźnej sytuacji.

Piłkarz meczu: Łukasz Sierpina