PKO Ekstraklasa. Podolski dał impuls. Górnik Zabrze przegrywał ze spadkowiczem do 85. minuty, ale zwyciężył!

Rafał Musioł
Górnik Zabrze po piorunującej końcówce pokonał Górnika Łęczna
Górnik Zabrze po piorunującej końcówce pokonał Górnika Łęczna Arkadiusz Gola
PKO Ekstraklasa. Grad goli przy Roosevelta! Górnik Zabrze przegrywał z Górnikiem Łęczna do 85. minuty 1:2, ale w samej końcówce zdobył trzy bramki i odniósł efektowne zwycięstwo. Na trybunach zasiadło ponad 14 tysięcy kibiców.

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Górnik Łęczna 4:2

Jak padły bramki?

• 0:1 5 min - Alasana Manneh przed własnym polem karnym w prosty sposób stracił piłkę na rzecz Przemysława Banaszaka, który wbiegł w pole karne, po czym uderzył przy bliższym słupku. Daniel Bielica miał piłkę na rękawicach, ale nie zdołał sparować mocnego strzału.
  • 0:2 52 min - Przemysław Banaszak idealnie ruszył w pole karne do prostopadłego podania Jasona Lokilo, po czym huknął nie do obrony w stronę dalszego (lewego) górnego rogu.
  • 1:2 66 min - Po dośrodkowaniu z lewej strony piłkę na dalszym słupku przejął Robet Dadok, który po "nawinięciu" rywala uderzył płasko w stronę dalszego rogu. Piłka odbiła się od słupka, prześlizgnęła się po linii bramkowej i wpadła do siatki tuż za drugim słupkiem. Maciej Gostomski był bezradny.
  • 2:2 86 min - Dobre dośrodkowanie z prawego narożnika w pole karne do niepilnowanego Lukasa Podolskiego, który uderza wolejem - po koźle - w prawy górny róg bramki.
  • 3:2 89 min - Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego Lukas Podolski zacentrował w pole karne, gdzie najwyżej wyskoczył Krzysztof Kubica! Ten uderzeniem głową skierował piłkę do siatki.
  • 4:2 90+6 - W poprzedniej akcji Higinio Marin... zgubił but, ale szybko go włożył i zdołał wpisać się na listę strzelców! Przejął piłkę na 25. metrze, po czym urwał się rywalowi i płaskim uderzeniem - od lewego słupka - ustalił wynik spotkania.

Piłkarze Górnika Łęczna na boisko w Zabrzu wychodzili już jako zespół żegnający się z PKO Ekstraklasą. Resztki ich złudzeń rozwiały się bowiem po remisie Stali Mielec ze Śląskiem Wrocław. Gospodarze z kolei kipieli energią, kibice gremialnie odśpiewali „Sto lat” Janowi Urbanowi, od władz klubu szkoleniowiec dostał urodzinową koszulkę z numerem 60.

Ci, którzy nie zdążyli wejść na trybuny przez pierwsze pięć minut spotkania nie zobaczyli gola dla gości. Może to zresztą i lepiej, bo trafienie stanowiło ciąg dalszy kompromitacji ze spotkania z Legią w Warszawie. Rafał Janicki i Alasana Manneh wymieniali podania przed własnym polem karnym tak długo aż do tego ostatniego podbiegł Przemysław Banaszak, w dziecinny sposób odebrał piłkę i w sytuacji sam na sam z Danielem Bielicą nie dał bramkarzowi żadnych szans.

Zabrzanie, grający w nowych koszulkach, które będą używane w sezonie 2022/23, atakowali, ale prezentowali koszmarną nieskuteczność. Jan Urban już w przerwie dokonał trzech zmian, za to Łęczna zmieniła wynik. Kolejna strata piłki w środku boiska zamieniła się w kontrę i drugiego gola Banaszaka.

Rozdrażnieni gospodarze wtedy zaczęli grać na poważnie. Najpierw zmniejszyli stratę golem Roberta Dadoka (asysta Erika Janży), ale prawdziwy wstrząs nastąpił w ostatnich minutach. Do boju zespół poderwał Łukasz Podolski, tuż po tym, jak dostał żółtą kartkę i wyeliminował się z ostatniego spotkania sezonu. Były mistrz świata doprowadził do remisu kapitalnym uderzeniem z woleja po rzucie rożnym, a chwilę później uskrzydleni zabrzanie zadali decydujący cios strzałem głową Krzysztofa Kubicy, który w ostatniej akcji meczu "poprawił" Higinio Marin.

Piłkarz meczu: Lukas Podolski