PKO Ekstraklasa. Radomiak wrócił na zwycięską ścieżkę. Pokonał Lechię po dwóch karnych

Paweł Stankiewicz
PKO Ekstraklasa. Radomiak Radom wygrał pierwsze spotkanie w tym roku. Na własnym terenie pewnie pokonał Lechię Gdańsk 2:0 (1:0). Dubletem popisał się Karol Angielski, który na listę strzelców wpisał się po dwóch rzutach karnych (za pierwszym razem dobijał).

PKO Ekstraklasa: Radomiak Radom - Lechia Gdańsk 2:0

- Potrzebujemy serii zwycięstw, bo granie, że raz wygramy, a raz przegramy nic na nie da i w ten sposób niczego nie osiągniemy - mówił kilkanaście dni temu Mario Maloca, obrońca Lechii.

I to z pewnością słowa, które pasują do tego, co robią biało-zieloni na boisku. Efekty? Lechia, po porażce w Radomiu, spadła na piąte miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy właśnie za zespół Radomiaka, a strata do trzeciego Rakowa Częstochowa wzrosła do sześciu punktów. Zatem to, co drużyna zyskała wygrywając z Lechem Poznań, straciła w starciu z beniaminkiem.

Można się czepiać do VAR i decyzji sędziów o przyznaniu rzutów karnych drużynie Radomiaka, ale nie zmienia to faktu, że Lechia rozegrała słabe spotkanie. Zablokowany strzał Ilkaya Durmusa z pola karnego i dobre uderzenie z dystansu Marco Terrazzino, to jedyne ofensywne popisy biało-zielonych w pierwszej połowie spotkania. Gospodarze z kolei domagali się już rzutu karnego za - ich zdaniem - przewinienie Conrado na Karolu Angielskim. Sędzia uznał jednak, że obaj zawodnicy aktywnie pracowali rękoma i karnego nie podyktował. W kolejnej sytuacji Sebastian Jarzębak także nie podyktował karnego dla Radomiaka. Wszystko zaczęło się od złego podania Macieja Gajosa, a gospodarze przeprowadzili szybką akcję, a w jej finale Machado padł w polu karnym ścierając się z Filipem Koperskim. Sędzia pozwolił grać dalej, ale po interwencji VAR obejrzał tę sytuację jeszcze raz na monitorze i podyktował rzut karny. To tak zwany „miękki karny”, a sędziowie uznali, że Koperski miał wpływ na to, że jego rywal stracił równowagę.

Do piłki podszedł Angielski choć Dusan Kuciak obronił rzut karny, to jednak odbita przez niego piłka wróciła do napastnika Radomiaka, a ten głową bez problemów skierował piłkę do siatki.

Lechia wyszła na drugą połowę z nastawieniem, żeby odrobić stratę i powalczyć jeszcze o komplet punktów. Niestety, biało-zieloni zagrali jeszcze gorzej niż przed przerwą, a kolejne zmiany trenera Kaczmarka w żadnym stopniu nie poprawiły gry zespołu. Biało-zieloni nie zagrozili bramce rywali w tej części spotkania. Tymczasem w jednej z akcji Kuciak sfaulował Rondona i chociaż sędzia tego nie widział, to przyznał karnego ponownie po obejrzeniu sytuacji na monitorze. Pewnym strzelcem był Angielski, który ustalił wynik meczu.

• Luizao - 3
  • Filipe Nascimento - 3 (Goncalo Silva - bez oceny)
  • Luis Machado - 4 (Abraham Marcus - 3)
  • Mario Rondon - 3 (Mariusz Radecki - 3)
  • Karol Angielski - 5 (Maurides - bez oceny)