PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa ponownie liderem. Nerwówka z Miedzią Legnica. Vladan Kovacević obronił sprokurowaną jedenastkę

Jacek Czaplewski
PKO Ekstraklasa. Nie bez problemów Raków Częstochowa odniósł zwycięstwo, dzięki któremu wrócił na pozycję lidera. U siebie zespół Marka Papszuna pokonał 1:0 ostatnią w tabeli Miedź Legnica. Jedynego gola już w drugiej minucie strzelił z rzutu wolnego Ivi Lopez. Drużyna beniaminka mogła w końcówce wrócić do gry, ale zmarnowała rzut karny podyktowany po faulu bramkarza Vladana Kovacevicia.

PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa - Miedź Legnica 1:0
Dominacja Rakowa nie podlegała dyskusji. W zasadzie zabrakło tylko postawienia stempla w postaci zdobycia drugiej bramki, przez co końcówka okazała się taka nerwowa. Okazji nie brakowało przed przerwą (Władysław Koczerhin, Patryk Kun) i zwłaszcza po niej (Vladislavs Gutkovskis, Stratos Svarnas, Zoran Arsenić, Bartosz Nowak, również wprowadzony Fabian Piasecki).

Ostatecznie o skromnej wygranej zadecydowała praktycznie pierwsza sytuacja. Po faulu przed polem karnym do piłki ustawił się Ivi Lopez co dla Miedzi zwiastowało kłopoty. Hiszpan już wiele razy korzystał z takich prezentów i dziś wcale nie zrobił wyjątku, uderzając pod poprzeczkę bliżej lewego słupka. To jego czwarty gol w sezonie.

To praktycznie jedyna dobra wiadomość w kontekście Iviego. Jeszcze w pierwszej części najlepszy zawodnik Rakowa zgłosił problemy zdrowotne. Po interwencji sztabu medycznego zdołał dograć do 45 minuty, ale na drugie tyle nie wyszedł. Może to tylko dmuchanie na zimne, a może lidera zabraknie w Gdańsku przeciw Lechii (15 października).

Sędzia Damian Kos kwadrans przed końcem przerwał mecz, by obejrzeć zajście w polu karnym Rakowa. Po analizie wskazał na jedenasty metr, uznając że Vladan Kovacević odepchnął Koldo Obietę. Egzekwujący karnego Angelo Henriquez uderzył jednak na tyle źle, że zamiast Miedzi cieszył się Raków, a zwłaszcza Kovacević, który momentalnie zrehabilitował się za wpadkę.

Zdenerwowana Miedź kończyła bez trenera Wojciecha Łobodzińskiego i przede wszystkim bez Santiago Navedy. Obaj zostali ukarani czerwonymi kartkami.

Po 12. kolejce Raków ma o dwa punkty więcej od drugiej Legii Warszawa. W zeszłym sezonie na tym etapie ustępował jedynie Lechowi Poznań, tracąc trzy punkty.

Oceny piłkarzy po meczu Raków Częstochowa - Miedź Legnica (w skali 1-6):