PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa wicemistrzem Polski! Piast Gliwice nie przybliżył się do pucharów

Mecz Raków Częstochowa - Piast Gliwice 1:0 (10.05.2021)
Mecz Raków Częstochowa - Piast Gliwice 1:0 (10.05.2021) Bartłomiej Romanek
PKO Ekstraklasa. Do zdobycia Fortuna Pucharu Polski piłkarze Rakowa Częstochowa dorzucili wicemistrzostwo kraju. W ostatnim meczu 29. kolejki PKO Ekstraklasy drużyna Marka Papszuna pokonała u siebie Piasta Gliwice (1:0) po bramce Vladislavsa Gutkovskisa.

Gospodarze przeważali już w pierwszym kwadransie, a potem przeszli do konkretów. W 16. minucie Vladislavs Gutkovskis obiegł Frantiska Placha, ale z ostrego kąta trafił w boczną siatkę.

W 29. minucie Ivi Lopez po rzucie rożnym uderzył woleja z pierwszej piłki i Martin Konczkowski wyręczył Placha. Próbował jeszcz Kamil Piątkowski, ale uderzył nieczysto i niecelenie.

Raków został nagrodzony w 32. minucie. Ivi Lopez zagrał za linię obrony, którą „złamał” Tomas Huk i Gutkovskis z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem Piasta.

W doliczonym czasie Placha zatrudnili jeszcze po rzucie rożnym główkujący Gutkovskis i próbujący dobijać Andrzej Niewulis.

Piast w pierwszej połowie stworzył sobie tylko jedną okazję, gdy w 20. minucie uderzył Dominik Steczyk, a jego strzał odbił obrońca i piłka poleciała obok bramki.

Gliwiczanie zaczęli aktywniej drugą część, co zapewne było efektem wizyty w szatni i rozmowy z trenerem Waldemarem Fornalikiem. Goście szukali swej szansy - Michał Chrapek główkował za lekko, natomiast po główce Jakuba Świerczoka piłka odbiła się od zewnętrznej strony słupka, a w 64. minucie Tomasz Jodłowiec głową posłał piłkę w poprzeczkę.

W 70. minucie Raków się odgryzł. Plach odbił piłkę po główce Mateusza Wdowiaka, dobijał jeszcze Jakub Araka i Tomasz Mokwa dobrze interweniował.

Arak sześć minut później skierował piłkę do siatki, jednak gol został anulowany, bo napastnik gospodarzy zagrał ręką.

Piast ciągle miał więc szansę na drobienie strat. Szybko w dobrej sytuacji znalazł się Świerczok i strzelił tuż przy słupku. W doliczonym czasie gry po pięknej akcji gości Michał Żyro uderzył niecelnie. Również Świerczok nie zdołał później zmieścił piłki w świetle bramki.

Jak padła bramka?

• 1:0 (32. minuta) - Po znakomitym prostopadłym podaniu Iviego Lopeza z piłką ruszył Vladislavs Gutkovskis. Łotysz wpadł w pole karne gości i precyzyjnym strzałem zdobył piękną bramkę.