PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa zwyciężył w Grodzisku. Warta Poznań Adasiem Miauczyńskim. Dwa zmarnowane karne i samobój

Jacek Czaplewski
PKO Ekstraklasa. Warta Poznań ma za sobą najbardziej pechowy mecz w sezonie. Zmarnowała w nim dwa rzuty karne, strzeliła gola samobójczego i w efekcie przegrała z Rakowem Częstochowa 0:2 (0:1).

Mecz Warta Poznań - Raków Częstochowa 0:2

To był mecz rewelacyjnego, szóstego w tabeli beniaminka z zespołem trzecim, aspirującym przynajmniej do założenia brązowych medali, a już na pewno do sięgnięcia po Puchar Polski. Warta zbyt wiele zmian w składzie nie przeprowadziła (dwie), za to Raków aż siedem.

Pierwsza połowa była wręcz szokująca. Warta zmarnowała w niej dwie jedenastki - obie podyktowane za zagrania ręką: kolejno Iviego Lopeza i Andrzeja Niewulisa. Najpierw pomylił się Mateusz Kupczak, który obił poprzeczkę. Później, już przy stanie 0:1, intencje Mateusza Kuzimskiego odczytał Dominik Holec, rzucając się w lewy róg bramki. Warta po karnych miała jeszcze sytuację Makany Baku, ale słowacki bramkarz znów popisał się wyczuciem.

Pierwsza zmarnowana jedenastka przez Wartę

Przemeblowany Raków stworzył tylko dwie okazje przed przerwą. W pierwszej Niewulisa zatrzymał Adrian Lis. Druga szansa dała już bramkę. Po przechwyceniu piłki Daniel Szelągowski źle ją przyjął, z czego wyszła... asysta na wolne pole do Vladislavsa Gutkovskisa. Łotysz załadował pod poprzeczkę i w ten sposób przerwał swoją ligową indolencję, którą zapoczątkował w 12. kolejce (trzynaście występów bez gola).

W drugiej połowie nie wydarzyło się już nic dobrego dla Warty. Gola strzeliła, owszem, ale samobójczego! Do własnej siatki piłkę skierował kapitan Jakub Kiełb, który chciał odegrać głową do swojego bramkarza. Dzięki wygranej Raków umacnia się na trzeciej pozycji. Jest już wielce prawdopodobne, że drugi sezon po awansie zakończy na podium i przynajmniej jako finalista Pucharu Polski.