Jakub Lisowski
Warta Poznań - Pogoń Szczecin 1-1
Warta Poznań - Pogoń Szczecin 1-1 Robert Woźniak/Polska Press
Przez większość spotkania Pogoń Szczecin grała w liczebnej przewadze, prowadziła, ale w Grodzisku zdobyła punkt, a raczej straciła dwa. Warta Poznań pokazała charakter, a Portowcy potwierdzili, że mają kłopot z atakiem.

W czwartek Portowcy grali w Osijeku. Przegrali 0:1 i odpadli z Ligi Konferencji. Wstydu nie było, nie było więc powodów do jakiegoś przygnębienia. Ale sportowy niedosyt w zespole był, więc mecz ligowy z Wartą Poznań miał być okazją na poprawę nastrojów, zapomnienie. W piątek Pogoń wróciła do Polski, ale nie wracała do Szczecina tylko zameldowała się w Wielkopolsce na minizgrupowaniu.

Trener Kosta Runjaic zdecydował się na kilka korekt w składzie. Do jednej można się przyzwyczaić – Jakuba Bartkowskiego na prawej obronie zastąpił Paweł Stolarski. Trudno wywnioskować, który z tych graczy jest obecnie opcją nr 1 w rotacji.

W drugiej linii zabrakło Sebastiana Kowalczyka i Rafała Kurzawy, a w ich miejsce zagrali Michał Kucharczyk (nie mógł zagrać w europejskich rozgrywkach) i Kamil Drygas.

Pogoń z Wartą zagrała podczas letnich przygotowań. Wygrała 2:1, choć poznaniacy przez godzinę byli zespołem lepszym i prowadzili. Po wprowadzeniu zmian w składzie Portowcy zdołali odwrócić wynik. Za to w poprzednim sezonie – Pogoń wygrała na boisku Warty (biało-zieloni swoje domowe mecze rozgrywają w Grodzisku) 2:1, a w Szczecinie był remis 1:1.

Niedzielny mecz rozpoczął się tak jak ten przed rokiem w Grodzisku. Pogoń zaatakowała i szybko otworzyła wynik. Wrzucał Luis Mata, Luka Zahović główkował w słupek, a do dobitki chciał dopaść Kacper Kozłowski, który został sfaulowany przez Łukasza Trałkę.
Arbiter kazał grać dalej, ale po interwencji Systemu Var przyjrzał się wideo powtórce i po analizie zdecydował się przyznać rzut karny. Ukarał też Łukasza Trałkę czerwoną kartką. Dla doświadczonego pomocnika była to pierwsza czerwień w dorosłej karierze, którą rozpoczynał w ekstraklasie w barwach Pogoni, która w połowie pierwszej dekady XXI należała krótko do Antoniego Ptaka.

Warta bez swojego lidera straciła pomysł i pewność siebie. Pogoń powinna to wykorzystać i miała ku temu okazje, ale brakowało wykończenia akcji. Poznaniacy po 30 minutach dopiero zaczęli grać odważniej, ale nic sensownego nie mogli stworzyć. Za to Pogoń miała np. kontrę trzech na jednego obrońcę i bramkarza. Drygas wybrał podanie do Dąbrowskiego, któremu w końcowej fazie piłka za daleko uciekła i czubkiem buta zahaczył bramkarza (dostał żółtą kartkę za ten faul).

W II połowie niewiele się zmieniło. Pogoń co chwilę korzystała z tego, że ma jednego zawodnika więcej. Były okazje do podwyższenia wyniku, ale Drygas, Kucharczyk, Parzyszek czy Gorgon – trafiali za słabo lub niecelnie.

Gospodarze swojej szansy szukali w szybkich kontrach. Niewiele z tego wychodziło, ale rosło napięcie, że jedna z akcji może się zakończyć sukcesem.

I w 84. minucie Warta miała rzut z autu. Wrzutka, przedłużenie i do piłki dopadł na szóstym metrze Robert Ivanov. Uprzedził Pawła Stolarskiego i ładnym strzałem głową pokonał Dante Stipicę. Bramkarz Pogoni zasygnalizował, że warciarz pomógł sobie ręką, ale gol został zaliczony.

Po minucie do siatki trafił Alexander Gorgon (wrzucał Kucharczyk), ale był na minimalnym spalonym i sędzia bramki nie uznał. Pogoń nadal cisnęła, ale wyniku nie zmieniła, a mecz kończyła w dziesięciu, bo Maciej Żurawski (wiosną grał w Warcie) dostał drugą żółtą kartkę.

Kolejny mecz Pogoń rozegra na swoim boisku 8 sierpnia (godz. 15) z Piastem Gliwice, który w ten weekend wygrał w Mielcu 2:0.

Warta Poznań – Pogoń Szczecin 1:1 (0:1)
Bramka: Iwanow (84.) - Drygas (12. - karny).
Warta: Lis - Grzesik, Ławniczak, Ivanov Ż, Kiełb (37. Matuszewski) - Corryn (36. Zrelak Ż), Trałka CZ (11.), Kupczak Ż, Czyż (66. Czyżycki), Jakóbowski (78. Sangowski) - Kuzimski (66. Rodriguez).
Pogoń: Stipica - Stolarski (85. Kowalczyk), Triantafyllopoulos, Zech, Mata - Kucharczyk, Dąbrowski Ż, Drygas (74. Gorgon), Kozłowski (58. Żurawski CZ - 90.), Carlos (46. Kurzawa) - Zahovič (58. Parzyszek).