PKO Ekstraklasa. Zaczął Imaz, skończył Puljić. Jagiellonia po 8 latach wygrała w Gdańsku

Wojciech Konończuk
Jagiellonia ograła w Gdańsku Lechię 2:0
Jagiellonia ograła w Gdańsku Lechię 2:0 Przemyslaw Swiderski
PKO Ekstraklasa. Jagiellonia Białystok ligową wiosnę rozpoczęła od zwycięstwa. Drużyna Bogdana Zająca pokonała na wyjeździe Lechię 2:0 (1:0). Gościom pomogła czerwona kartka, którą już w 38. minucie obejrzał Jakub Kałuziński. Poprzedni raz białostoczanie wygrali w Gdańsku w kwietniu 2013 roku.

PKO Ekstraklasa: Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 0:2

Przy okazji Żółto-Czerwoni zdjęli też inną klątwę - pięciu z rzędu wyjazdowych porażek w tym sezonie. Doprawdy, imponujące wejście w 2021 rok, a ważne jest też to, że zwycięstwo w Trójmieście było jak najbardziej zasłużone.

Przed spotkaniem nad Gdańskiem przeszła burza śnieżna i przez pewien czas pod znakiem zapytania stało przeprowadzenie meczu. Prace nad odśnieżaniem trwały nawet, gdy piłkarze obu ekip przeprowadzali rozgrzewkę. Ostatecznie udało się przygotować płytę stadionu i sędzia Bartosz Frankowski z Torunia mógł dać gwizdkiem znak do rozpoczęcia potyczki.

Żółto-Czerwoni nie przejmowali się zmrożoną murawą i z miejsca przystąpili do szturmu. Już po kilkudziesięciu sekundach Puljić źle trafił w piłkę i szansa przepadła, ale następna próba dała gościom gola. Z prawej strony dokładnie dogrywał Maciej Makuszewski, a Imaz z zimną krwią zaskoczył Dusana Kuciaka, strzelając swego dziewiątego gola w bieżącym sezonie.

- Ćwiczyliśmy to na obozie w Turcji, by jak jest dużo miejsca z przodu, to uruchamiać skrzydłowych i to nam się udało - tłumaczył w przerwie meczu Makuszewski, który przed zaliczeniem asysty dostał idealne podanie od Martina Pospisila.

Ekipa trenera Bogdana Zająca chciała pójść za ciosem i stwarzała kolejne dogodne sytuacje podbramkowe. Groźnie uderzał zza pola karnego Makuszewski, próbowali także Puljić i Imaz, uderzenie Fedora Cernycha zostało zabokowane i kolejna bramka nie padła.

Gospodarze mieli tak naprawdę tylko jedną dogodną sytuację, ale Bogdan Tiru w pole nabił futbolówkę w nogi Flavio Paixao i zażegnał niebezpieczeństwo.

Lechiści byli coraz bardziej sfrustrowani i w 36. minucie grali już w osłabieniu. Jakub Kałuziński uderzył w twarz Tarasa Romanczuka, za co zobaczył żółtą kartkę. Młody gdańszczanin zaczął protestować w niesportowy sposób i sędzia Frankowski za moment wyrzucił go z boiska. Sytuacja ekipy z Trójmiasta stała się nie do pozazdroszczenia.

- Nie możemy się zadowalać takim wynikiem i musimy strzelić drugiego gola - przekonywał w przerwie przed kamerami Canl + Sport Makuszewski.

Jego życzeniu omal nie stał o się zadość chwilę po wznowieniu gry, kiedy po rzucie wolnym w idealnej sytuacji znalazł się Cernych, trafiając z bliska futbolówką w poprzeczkę bramki rywali. Potem jednak białostoczanie nieco spuścili z tonu. Słabo grał szczególnie rezerwowy Fernan Lopez. Hiszpan wdawał się w dryblingi, zamiast szukać podaniami kolegów i notował stratę za stratą.

Mimo to Żółto-Czerwoni kontrolowali wydarzenia, ale raz się pomylili i omal nie stracili gola. Z rzutu wolnego przymierzył Rafał Pietrzak, ale fenomenalną interwencją popisał się Xavier Dziekoński. Robiło się coraz bardziej nerwowo, bo białostoczanie mieli problemy z utrzymaniem się przy piłce. Zapachniało wyrównaniem.

I wtedy Jaga zadała drugi cios. Z prawej strony dośrodkował Imaz, a jego podanie płaskim strzałem przy bliższym słupku wykończył Puljić. Piękna akcja i dziewiąte trafienie Chorwata w tym sezonie. Załamani gdańszczanie nie byli w stanie już nic zrobić i musieli pogodzić się z zasłużoną porażką.

Piłkarz meczu: Jesus Imaz