Po grupę Ligi Konferencji raczej do Czech. Raków Częstochowa poznał wynik kolejnego rywala. Slavia Praga ograła Panathinaikos Ateny

Piotr Rzepecki
Michal Kamaryt, PAP/CTK
Liga Konferencji. Slavia Praga wygrała z Panathinaikosem Ateny 2:0 w pierwszym meczu III rundy. To o tyle istotna informacja, że zwycięzca czesko-greckiego dwumeczu będzie rywalem Rakowa Częstochowa, o ile ten wyeliminuje Spartaka Trnawę, w dwumeczu o fazę grupową.

Czesci od początku wyglądali lepiej, ale pierwszą bramkę strzelili dopiero chwilę przed zakończeniem połowy. Na raty strzelał słowacki skrzydłowy Ivan Schranz, niedługo po tym jak sędzia wyrzucił z boiska zawodnika Panathinaikosu. Ukarany drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną został Argentyńczyk Sebastian Palacios.

Czesi na początku drugiej części meczu sami sprawili sobie problemy. Za niepotrzebny i groźny faul ukarany bezpośrednią czerwoną kartką został stoper gospodarzy Eduardo Sousa. Od 56 minuty Slavia, tak jak Panathinaikos, grała więc w dziesiątkę.

Wyrównanie sił na boisku niespecjalnie pomogło Grekom. Nigeryjski skrzydłowy Moses Usor, który pojawił się na placu wraz z rozpoczęciem drugiej połowy, podwyższył na 2:0 mocnym strzałem z najbliższej odległości.

Zespół ze stolicy Czech wyglądał później pewnie i solidnie i nie dopuszczał greków do swojej bramki. Mało argumentów przemawia po stronie Panathinaikosu, który może tym dwumeczem zakończyć swoją przygodę w Europie w tym sezonie.

Najprawdopodobniej w IV rundzie rywalem Rakowa będzie zatem Slavia Praga. Trener Marek Papszun powinien wykonać telefon do selekcjonera Czesława Michniewicza, który rok temu z Legią Warszawa wyeliminował Czechów z decydującej rundy kwalifikacji Ligi Europy.

Slavia Praga – Panathinaikos Ateny 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Schranz 45+2’, 2:0 Usor 56’
Czerwone kartki: Eduardo Santos 52 – Palacios 40– za drugą żółtą.
Żółte kartki: Doudera – Palacios, Perez, Cantalapiedra, Sporar.
Sędzia: Ruddy Buquet (Francja).

Slavia Praga: Mandous – Doudera (46 Usor), Ousou, Eduardo Santos, Dorley – Tiehi (46 Ewerton), Holes, Schranz (71 Masopust), Traore, Olayinka – Lingr (57 Sevcik).

Panathinaikos Ateny: Brignoli – Kotsiras, Sarlija, Magnusson, Ganea – Kourbelis (72 Kampetsis), Perez, Gnezda Cerin – Palacios, Ioannidis (46 Sporar), Cantalapiedra (46 Vagiannidis).

LIGA KONFERENCJI w GOL24

Trzy lata temu Raków Częstochowa awansował do ekstraklasy i pierwszym meczu przegrał z Koroną Kielce w następującym składzie: Gliwa - Szymonowicz, Petrasek, Kasperkiewicz, Malinowski - Sapała, Babenko, Domański, Szczepański, Kun - Musiolik (na zmianę weszli: Lewicki, Luković, Nouvier). Jak widać trzy lata to wieczność, bo w jedenastce pozostał Kun, a siedmiu zawodników nie ma już w klubie. Za to Raków w tym czasie dwukrotnie został wicemistrzem, dwukrotnie sięgnął po Puchar Polski i Superpuchar oraz znowu bije się o grupę Ligi Konferencji. Wreszcie Raków trenera Marka Papszuna, rozwijany pieniędzmi Michała Świerczewskiego, jest gotowy do walki o historyczne (debiutanckie) mistrzostwo. Poznajcie głębię składu po uwzględnieniu ostatnich transferów.