Podbeskidzie zwycięskie w pierwszym sparingu [RELACJA]

Przemysław Drewniak
Podbeskidzie pokonało Podhale Nowy Targ na "Górce" w Bielsku-Białej
W pierwszym sparingu rozegranym w 2020 roku Podbeskidzie Bielsko-Biała pokonało Podhale Nowy Targ 2-1. Bramki dla Górali zdobyli Michał Rzuchowski i Mateusz Marzec.

Kibice Podbeskidzia przywykli ostatnio do tego, że niemal każde okienko transferowe oznaczało w Bielsku-Białej kadrową rewolucję. Sparingi były więc dla nich okazją do zapamiętania i nauczenia się nowych nazwisk, ale tej zimy będzie inaczej. W pierwszym spotkaniu Górali w 2020 roku "starych" twarzy było zdecydowanie więcej niż nowych, a w pierwszej połowie na boisku pojawiła się jedenastka dobrze znana z pierwszoligowych meczów w rundzie jesiennej. W drugiej części "show" skradł jednak jeden z niewielu "nowych" - najświeższy nabytek bielszczan, Mateusz Marzec.

Pomocnik, pozyskany końcem grudnia z GKS-u Bełchatów, pojawił się na murawie w przerwie. Otoczony głównie młodszymi, mniej doświadczonymi zawodnikami, wprowadzał zdecydowanie najwięcej jakości. Aktywnie starał się organizować grę, był centralną postacią ofensywy Podbeskidzia i popisał się najładniejszą akcją spotkania. Dynamicznie wyprowadził kontratak środkiem boiska, znalazł lukę między obrońcami i silnym, celnym strzałem w górny róg bramki sprzed pola karnego nie dał szans golkiperowi Podhala. Jak witać się z nową publicznością, to tylko w taki sposób.

Marzec podwyższył w ten sposób prowadzenie Górali, którzy przez cały mecz przeważali nad trzecioligowcem i już w pierwszej części mogli zdobyć kilka bramek. Strzelanie rozpoczął Michał Rzuchowski, popisując się celnym uderzeniem z rzutu wolnego. Później do siatki mógł trafić Marko Roginić, ale chorwacki napastnik dwukrotnie przegrał pojedynek jeden na jeden z bramkarzem Podhala.

Słowak na testach

W przerwie trener Brede wymienił niemal całą pierwszą jedenastkę. Średnia wieku obniżyła się zwłaszcza w linii obrony, w której zagrali zawodnik rezerw Szymon Mroczko (rocznik 2001) i mający za sobą już występy w pierwszej lidze Jakub Bieroński (2003). Na lewej stronie defensywy pojawił się z kolei Słowak Marek Václav. 23-latek, wysoki jak na swoją pozycję (190 cm), to zawodnik drugoligowej słowackiej Dubnicy, która podobnie jak Podbeskidzie powalczy w tym roku o awans do ekstraklasy swojego kraju. Václav w minionej rundzie zdobył 3 bramki i zaliczył 2 asysty w 16 występach. W Bielsku-Białej wyróżnił się jak na razie tylko dobrze ułożoną lewą nogą. Po jego dośrodkowaniu z rzutu rożnego Podbeskidzie było bliskie podwyższenia prowadzenia.

Podbeskidzie kontrolowało grę, choć w końcówce trzecioligowiec zdołał strzelić honorowego gola po ładnym uderzeniu Dariusza Zapotocznego z rzutu wolnego. Nie zmieniło to faktu, że bielszczanie udanie weszli w nowy rok, który ma być dla nich przełomowy. Atrakcyjny styl gry i wysoka pozycja w tabeli po rundzie jesiennej dowodzą, że letnia przebudowa składu okazała się sukcesem, dlatego zimowe okienko transferowe ma być pod Klimczokiem spokojne. Ewentualne, kolejne wzmocnienia, mają jedynie wzmocnić rywalizację na słabiej obsadzonych pozycjach. Oprócz bocznego obrońcy, na którego przymierzany jest Václav, Górale poszukują także skrzydłowego, który wiosną mógłby nieco odciążyć Łukasza Sierpinę i Karola Danielaka.

Następny sparing bielszczanie rozegrają w najbliższy piątek w Krakowie, gdzie na boisku AWF-u zmierzą się z Cracovią. Najważniejszy etap przygotowań Podbeskidzia rozpocznie się 7 lutego - wtedy Górale wylecą na dwutygodniowy obóz do Turcji.

Podbeskidzie Bielsko-Biała 2-1 Podhale Nowy Targ
Michał Rzuchowski 11', Mateusz Marzec 61' - Dariusz Zapotoczny 85'

Podbeskidzie: [I POŁOWA] Rafał Leszczyński - Bartosz Jaroch, Kornel Osyra, Dmytro Bashlai, Kacper Gach - Karol Danielak, Michał Rzuchowski, Adrian Rakowski, Konrad Sieracki, Łukasz Sierpina - Marko Roginić.
[II POŁOWA] Arkadiusz Leszczyński - Szymon Mroczko, Aleksander Komor, Jakub Bieroński, Marek Václav - Michał Rzuchowski (75' Michał Studnicki), Damian Hilbrycht, Mateusz Sopoćko - Mateusz Marzec, Iván Martín, Filip Laskowski.

Podhale: [I POŁOWA] Krzysztof Pieszek - Maciej Tonia, Arkadiusz Lewiński, Michał Danilczyk, Dawid Witkowski, Marek Mizia, Dawid Dynarek, Błażej Skórski, Lukáš Hruška, Tomasz Palonek, Damian Lepiarz.
[II POŁOWA] Maciej Styrczula - Maciej Tonia (60' Arkadiusz Staszczak), Daniel Wajsak, Marcin Mączka, Dawid Witkowski (60' Nikodem Derek), Marek Mizia (60' Dariusz Zapotoczny), Mateusz Mianowany, Jarosław Potoniec, zawodnik testowany (75' Juliusz Molis), Damian Mrówka, zawodnik nieznany.