Ajax Amsterdam
Ajax Amsterdam Ajax Amsterdam
Ajax krok od mistrzostwa. Roda Kerkrade walczy o utrzymanie do końca.

W dniach 26-28.04.2013 została rozegrana 32 kolejka holenderskiej Casino Eredivisie.

Przed tą seria spotkań wiele osób przede wszystkim zastanawiało się czy Ajax Amsterdam, który po odskoczeniu od rywali złapał lekką zadyszkę i w ubiegłym tygodniu niespodziewanie stracił punkty z Heerenveen i tym razem stworzy okazję dla goniących do drużyn i nie wywiezie kompletu punktów z Bredy. Pierwsza połowa wyjazdowego spotkania z zespołem NAC wskazywała, że tak się właśnie stanie. Goście mimo optycznej przewagi, radzili sobie dość nieporadnie i nie potrafili zagrozić bramce miejscowych. Jednak po przerwie szybko zdobyta bramka przez bramka Kolbeinna Sigthórssona, a kilka minut później samobójcze trafienie Tima Gilissena dały amsterdamczykom 3 punkty i utrzymanie bezpiecznej przewagi nad resztą stawki. Jeżeli za tydzień „Joden” pokonają na własnym boisku Willem II, co nie powinno być trudne, będą mogli świętować trzecie z rzędu i trzydzieste drugie w historii mistrzostwo Holandii.

Znajdujące się w tabeli za liderem PSV Eindhoven i Feyenoord Rotterdam także wygrały swoje spotkania, w bardzo przekonujący sposób gromiąc rywali. PSV podejmowało u siebie mające zapewnioną grę w barażach o Ligę Europejską FC Groningen. Mecz był już właściwie rozstrzygnięty po 13 minutach w ciągu, których gospodarze zdobyli 3 bramki po trafieniach Matavza, Mertensa i Lensa. Ostatecznie „Boeren” zwyciężyli w tym spotkaniu 5:2 wszystkie swoje trafienia zaliczając już przed przerwą.

Jeszcze wyższe zwycięstwo zanotował Feyenoord, który na de Kuip rozgromił Heracles Almelo aż 6:0. Dwie bramki do swojego dorobku dopisał wicelider klasyfikacji strzelców Graziano Pelle. Dwa trafienia zaliczył także John Goossens a po jednym dołożyli Lex Immers i Ruben Schaken.

Roda Kerkrade z Filipem Kurto w bramce odniosła bardzo ważne zwycięstwo pokonując u siebie 3:1 sąsiada w tabeli czyli drużynę RKC Waalwijk. Spory wkład w triumf gospodarzy mieli…piłkarze gości, którzy popisali się „skutecznością” i strzelili dwie bramki samobójcze. Wygrana sprawiła, że „Górnicy” tracą do RKC tylko 1 punkt i na 2 kolejki przed końcem sezonu odzyskali szanse na uniknięcie gry w barażach o utrzymanie.

Druga „polska” drużyna czyli PEC Zwolle z Mateuszem Klichem w wyjściowym składzie tym razem przegrała u siebie 1:2 z FC Utrecht. Nie wpływa to jednak znacząco na sytuację beniaminka, bowiem już w poprzedniej kolejce zapewnił on sobie utrzymanie w Eredivisie na kolejny sezon.