Pogoń Szczecin – Śląsk Wrocław 1:0. Zwycięstwo po rzucie karnym [ZDJĘCIA]

Jakub Lisowski
Pogoń Szczecin w meczu na remis zainkasowała trzy punkty.
Pogoń Szczecin w meczu na remis zainkasowała trzy punkty. Sebastian Wołosz
Michał Kucharczyk pewnie wykorzystał jedenastkę, a Pogoń Szczecin wygrała ze Śląskiem Wrocław 1:0.

W czwartkowe południe rozegranie meczu Pogoni ze Śląskiem stanęło pod znakiem zapytania. Okazało się, że we wrocławskiej drużynie są zakażeni koronawirusem. Dobrze, że testy zostały przeprowadzone profesjonalnie i po poznaniu wyników chorych odcięto od reszty zespołu i skierowano na kwarantannę. Pozostali mogli jednak trenować, a Sanepid nie sprzeciwiał się, by do meczu doszło.

I co jeszcze ciekawsze – fani Pogoni zgodzili się wpuścić na swoje sektory kibiców Śląska. Z Wrocławia przyjechało ich kilkudziesięciu i zasiedli nad „młynem” gospodarzy. Nic więc dziwnego, że szczecinianie mobilizowali się już kilka dni wcześniej do głośniejszego dopingu, by nie zostać przekrzyczanym przez gości.

W składach też ciekawie. Trener Kosta Runjaic z powodu urazu stracił Adama Frączczaka, więc w ataku postawił na Pawła Cibickiego. Skrzydłowy w ostatnich tygodniach był tylko zmiennikiem i to nie takim wyróżniającym się, ale bardziej zawodzącym. Mecz ze Śląskiem miał być takim sygnałem „liczymy na ciebie”. Rotacje nastąpiły też w pomocy – po meczu z Wisłą miejsce w składzie stracili Kamil Drygas i Kacper Smoliński, a do „11” wrócili Sebastian Kowalczyk i Maciej Żurawski.

W ekipie Śląska też kilka rotacji. Nie zagrał już Jakub Łabojko, który kilka dni temu trafił do włoskiej Bresci. To klub z Serie A, więc wybrał ten sam kierunek co Marcin Listkowski (z Pogoni przeszedł do Lecce).

Początek meczu zachowawczy, bez ciekawych akcji. Pierwszy przebudził się Śląsk, który po kwadransie zaczął oskrzydlać akcje, a kończyć je chciał Piotr Celeban. Wychowanek Pogoni miał jedną okazję, ale w ostatniej chwili ubiegł go Kowalczyk.

Pogoń po raz pierwszy zagroziła w 22. minucie. Alexander Gorgon główkował z 6. m, ale nieznacznie przestrzelił. Po chwili ten zawodnik wrzucił piłkę, a z woleja uderzył Michał Kucharczyk, ale też niecelnie. W kolejnych minutach zespoły stworzyły jeszcze cztery ciekawsze akcje, ale brakowało dobrego wykończenia.

Druga połowa rozpoczęła się dynamiczniej. Szybko Pogoń była z piłką w polu karnym Śląska, ale ten wyszedł z kontrą i Robert Pich znalazł się w bardzo dobrej sytuacji. Interwencja Benedikta Zecha uchroniła Portowców przed stratą bramki.

Kolejne minuty słabsze. Pogoń miała przewagę, częściej atakowała, ale niewiele z tego wynikało. Śląsk raczej ograniczył się do kontr, ale był w nich przewidywalny, mało też konkretny.

Kwadrans przed końcem trybuny ożyły, doping był głośniejszy, ale to było na zachętę, by drużyny więcej pokazały w grze ofensywnej. Specjalnie to nie podziałało, ale w 87. minucie Pogoń raz jeszcze zaatakowała. Dośrodkowanie do Kamila Drygasa, a w polu karnym Matus Putnocky staranował pomocnika. Sędzia podyktował karnego, którego Kucharczyk pewnie wykorzystał.

Śląsk ruszył i powinien wyrównać, ale Erik Exposito zmarnował idealną okazję (rok temu w Szczecinie nie wykorzystał karnego).

Pogoń Szczecin – Śląsk Wrocław 1:0 (0-0)
Bramki: Kucharczyl (89. - karny)
Pogoń: Stipica – Stec, Triantafyllopoulos, Zech, Matynia Ż – Dąbrowski Ż – Kucharczyk, Żurawski (63. Drygas – 92. Bartkowski), Gorgon Ż, Kowalczyk (81. Smoliński) – Cibicki (63. Benedyczak).
Śląsk: Putnocky Ż – Celeban, Golla, Tamas Ż, Stiglec – Musonda (60. Pawłowski), Sobota, Pałaszewski Ż (85. Szpakowski), Samiec-Talar (46. Lewkot Ż), Pich – Scalet (71. Exsposito).
Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce)
Widzów: 1821.