Polacy w La Liga: Grał tylko Tytoń, ale za to jak! Krychowiak pauzował, Wilk na ławce [ANALIZA]

Mateusz Kapera
Przemysław Tytoń był jedynym przedstawicielem Polski w 18. kolejce ligi hiszpańskiej. Wspaniale wywiązał się z reprezentowania Polski na Półwyspie Iberyjskim i został wybrany do jedenastki kolejki La Liga. W weekend na boiskach Primera División zabrakło natomiast Grzegorza Krychowiaka i Cezarego Wilka. Z kolei w Segunda División Jan Urban nie zdołał poprowadzić swojego zespołu do czwartego zwycięstwa z rzędu.

Primera Divisón

Przemysław Tytoń

Wreszcie Przemysław Tytoń zagrał na najwyższym poziomie, a jego Elche zdobyło od dawna oczekiwany komplet punktów. Polak przepuścił jedną bramkę, ale kilka razy ratował swój zespół przed utratą bramki. Ostatecznie drużyna Frana Escriby pokonała Athletic Bilbao 2:1.

Już w 2. minucie spotkania Tytonia pokazał, że jest w najwyższej gotowości. Polski bramkarz odbił w bok silne uderzenie wolejem przez Mikela Rico zza pola karnego. To było początek dobrej gry Polaka. W pierwszej połowie zaliczył jeszcze jedną świetną interwencję. Iraola zagrał rewelacyjną piłkę w pole karne do Aduriza, który zdołał oddać strzał, ale Tytoń błyskawicznie doskoczył do napastnika Athleticu zasłaniając swoim ciałem dostęp do bramki.

W drugiej połowie bohater meczu z Grecją na Euro 2012 potwierdził swoją wspaniałą dyspozycję. W 65. minucie Athletic przegrywał już 0:2, ale miał okazję zdobyć bramkę kontaktową z rzutu wolnego. Do piłki podszedł Susaeta i precyzyjnie uderzył nad murem, ale na straży stał Przemysław Tytoń, który wyciągnął się jak struna i przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. Niespełna 10 minut później Polak skapitulował. Nie miał jednak zbyt wiele do powiedzenia przy potężnym strzale San Jose zza pola karnego.

Bez dwóch zdań Przemysław Tytoń dołożył sporą cegłę do pierwszego ligowego zwycięstwa Elche od listopada. Dziennikarze Marki docenili Polaka wystawiając mu notę 7. Tak wysoką ocenę oprócz Tytonia otrzymał tylko Jonathas. Co więcej, polski bramkarz został wybrany do jedenastki kolejki Primera División!

Jedenastka kolejki Primera División

Grzegorz Krychowiak

Reprezentant Polski pauzował w ostatniej kolejce ligowej z powodu nadmiaru żółtych kartek. Jego Sevilla pokonała na wyjeździe Almerię 2:0.

Cezary Wilk

Polski pomocnik spędził cały mecz na ławce rezerwowych. W ostatnim czasie Wilk dostaje co raz mniej minut na boisku. W 16. kolejce ligowej rozegrał 25 minut a tydzień temu tylko 60 sekund. Miejmy nadzieję, że Polak niedługo wróci do łask trenera.

Segunda División

Damien Perquis

Perquis po raz drugi raz z rzędu nie został powołany na ligowy mecz. Ostatni raz Polak przebywał na placu gry w listopadzie, i to jedynie przez 23 minuty.

Damien Perquis zdecydował odejść z Betisu Sevilla. Poinformował o tym za pośrednictwem swojej strony internetowej. Co ciekawe, oświadczenie jest również dostępne w "języku polskim". Zobaczcie sami.

Jan Urban

Skończyła się piękna zwycięska passa Osasuny Pampeluna. Podopieczni byłego szkoleniowca Legii Warszawa zremisowali z Recreativo Huelvą 1:1.

Jan Urban pozytywnie odniósł się do zremisowanego meczu: „Uważam, że rozegraliśmy bardzo dobra pierwszą część spotkania z młodymi chłopakami grającymi na wysokim poziomie” - po czym dodał: „Nie jest łatwo na wyjeździe odrobić wynik 1:0, ale my to osiągnęliśmy.”

Warto dodać, że Jan Urban miał do dyspozycji jedynie 10 profesjonalnych piłkarzy. To skutek licznych kontuzji w zespole Osasuny.