Policzyliśmy, ile Lech Poznań stracił punktów i pieniędzy przez końcówki meczów

Jacek Czaplewski
lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka
W tym sezonie Lech Poznań regularnie trwoni swój wysiłek w końcówkach meczów. Sprawdziliśmy, jak bardzo bramki stracone w ostatnich minutach uszczupliły budżet i skomplikowały sytuację w tabelach PKO Ekstraklasy i Ligi Europy.

Wzięliśmy pod uwagę tylko mecze, w których Lech stracił bramki po 80 minucie i przez to końcowy wynik uległ zmianie. Jeżeli chodzi o krajowe podwórko to rzecz dotyczy czterech spotkań. W rozgrywkach europejskich - jednego.

Wniosek jest katastrofalny: Lech przez kiepskie końcówki stracił okazję na podium w ekstraklasie i kilkaset tysięcy euroz tytułu wygranej w fazie grupowej Ligi Europy, nie wspominając o zwiększenie swoich szans na awans do fazy pucharowej.

Lech zajmuje w ekstraklasie dopiero 10. miejsce z dorobkiem 10 punktów w 9 meczach. 3 punkty więcej posiada od niego Warta Poznań - lokalny rywal, beniaminek ligi.

Okazuje się, że Lech tylko w tym sezonie zawalił końcówki czterech ligowych meczów: w Lubinie przegrał z Zagłębiem 1:2, chociaż do 82 minuty prowadził 1:0. U siebie z Wisłą Płock zremisował 2:2, mimo że do 88 minuty prowadził 2:1. Kompletnie zawalone zostaly także końcówki meczów z Legią Warszawa (1:2) oraz Rakowem Częstochowa (3:3).

Gdyby Lech w tych meczach utrzymał koncentrację do ostatniego gwizdka, dzisiaj miałby co najmniej 18 punktów, co przy zaległym meczu z Pogonią Szczecin dałoby 3. miejsce!

W Lidze Europy Lech zawalił wczorajszy mecz ze Standardem Liege. Prowadził z nim 1:0, ale po ostatniej akcji meczu przegrał 1:2. Zawalił głównie Djordje Crnomarković, który postanowił wyrównać siły liczebne, faulując na drugą żółtą kartkę w 74 minucie.

Za remis przeciw Standardowi Lech otrzymałby 190 tys. euro. Za zwycięstwo - nawet 570 tys. euro. W dobie pandemii koronawirusa to znaczące sumy (straty finansowe w ekstraklasie będzie można podliczyć dopiero po sezonie).

A co Lech ugrał dzięki udanym finiszom? W ekstraklasie mowa o 4 uratowanych punktach dzięki trafieniom po 80 minucie: w derbach z Wartą Poznań (1:0) oraz z Cracovią (1:1).