Polonia Środa Wielkopolska pokazała miejsce w szeregu Pogoni Szczecin. Unia Swarzędz i Pogoń Nowe Skalmierzyce rozgromione

Maksymilian Dyśko
Polonia wygrała z rezerwami Pogoni Szczecin (2:0)
Polonia wygrała z rezerwami Pogoni Szczecin (2:0) Czesław Kościelski
Trzecioligowe kluby z Wielkopolski ponownie nie pokazały się z dobrej strony. Wyjątek stanowi postawa zawodników Polonii Środy Wielkopolskiej, którzy wygrali w starciu z rezerwami Pogoni Szczecin. Jarota Jarocin przerwała passę dwóch porażek z rzędu i zremisowała z Unią Solec Kujawski. Pogoń Nowe Skalmierzyce, podobnie jak Unia doznały dotkliwych porażek a Sokół Kleczew przegrał u siebie z Vinetą Wolin.

Polonia Środa Wielkopolska podejmowała rezerwy Portowców. Gospodarze pewnie rozpoczęli spotkanie i w 2 minucie po kapitalnym dryblingu Jędrzeja Drame, goście dopuścili się przewinienia we własnym polu karnym. Sędzia wskazał na wapno. Do piłki podszedł Bartosz Bartkowiak, który pewnym strzałem z jedenastu metrów dał prowadzenie Polonii Środa. Portowcy grali agresywnie i w 10 minucie arbiter główny był zmuszony pokazać drugą żółtą kartkę Konradowi Magnuszewskiemu. Od tego momentu Portowcy musieli odrabiać straty w dziesiątkę. Gospodarze chcieli szybko podwyższyć prowadzenie i kreowali kolejne akcje. W 14 minucie strzelec pierwszej bramki, Bartosz Bartkowiak zdecydował się na strzał z połowy boiska, ale futbolówka odbiła się od poprzeczki. Pod koniec pierwszej połowy gospodarze podwyższyli prowadzenie a autorem bramki został Piotr Skrobiński. Zawodnicy Marcina Duchały i Pawła Juszczyka schodzili do szatni z dwubramkowym prowadzeniem.

Po zmianie stron Pogoń ruszyła do odrabiania strat. Goście częściej utrzymywali się przy piłce, napierali na bramkę Przemysława Frąckowiaka. W 65 minucie drugą żółtą kartkę obejrzał zawodnik Polonii, Kacper Nowak. Od tego momentu ataki Pogoni przybrały na sile. W 70 minucie na wysokości zadania stanął golkiper gospodarzy, który uchronił swój zespół przed stratą bramki. Mecz zakończył się zwycięstwem Polonii Środa 2:0.

Drugą porażkę z rzędu notuje ekipa Tomasza Bekasa. „Duma Swarzędza” przystąpiła osłabiona do spotkania z Stolem Gniewino. Początek meczu należał do niebiesko-białych. W 5. minucie swarzędzanie objęli prowadzenie. Autorem trafienia został debiutant, 17-letni Kamil Dałek. Młody pomocnik Unii Swarzędz uderzył futbolówkę głową, a gdy piłka odbiła się od słupka, skierował ją w światło bramki. W kolejnych minutach goście oddali inicjatywę i zostali za to skarceni. W świetnej dyspozycji był zawodnik gospodarzy Kamil Patelczyk, który dokonał niemożliwego. Strzelił trzy bramki i tym samym zanotował hattricka w pierwszej połowie w ciągu 12 minut! Tym samym po 27. minutach spotkania było 3:1 dla gospodarzy. Sześć minut później czerwono-żółto-niebiescy dołożyli kolejne trafienie. Na listę strzelców wpisał się Michał Balewski.

Po przerwie podopieczni trenera Bekasa wrócili na boisko w nieco innym zestawieniu personalnym. Do gry wkroczyli Jakub Czapliński, Ernest Korek i Witold Walkowiak, którzy zastąpili Adriana Chopcię, Kacpra Szymankiewicza oraz Kamila Dałka. Mecz zakończył się porażką Unii 1:4.

Jarota Jarocin wróciła z dalekiej podróży i zremisował na wyjeździe z Unią Solec Kujawski. W sobotnim spotkaniu nie brakowało emocji. Mecz lepiej rozpoczęli żółto-czerwono-niebiescy, którzy częściej byli przy piłce. Pod koniec pierwszej połowy zawodnik gospodarzy, Sebastian Pacek zdecydował się na uderzenie zza pola karnego i 26-latek wpisał się na listę strzelców.

Po zmianie stron zespół z Jarocina ruszył do odrabiania strat. Niestety, po szybkiej kontrze Unia podwyższyła na 2:0. Ponownie autorem bramki został Sebastian Pacek, który strzelił bramkę głową po dośrodkowaniu z prawej strony boiska. W 84 minucie znakomicie w polu karnym znalazł się Kacper Szaflarski, który pewnym strzałem dał nadzieję dla Jaroty. W 90. minucie przyjezdni wyrównali. Bramkę strzelił Sebastian Kamiński. Mecz zakończył się wynikiem 2:2.

Wyniki 10. kolejki III ligi

• Błękitni Stargard - Unia Janikowo 3:1 (Konrad Prawucki 6, Adrian Kwiatkowski 47, Jakub Stawski 79 - Krzysztof Cudowski 65)
  • Cartusia Kartuzy - Zawisza Bydgoszcz 1:2 (Krzysztof Iwanowski 3 (k) - Gabriel Falciano 39 (k), Piotr Okuniewicz 56 (k))
  • Polonia Środa Wielkopolska - Pogoń II Szczecin 2:0 (Bartosz Bartkowiak 4 (k), Piotr Skrobosiński 43)
  • Olimpia Grudziądz - KP Starogard Gdański 1:3 (Kacper Jarzec 57 - Piotr Łysiak 61, Patryk Moskiewicz 73, Grzegorz Ochwat 82)
  • Gedania Gdańsk - Bałtyk Gdynia 3:2 (Adam Duda 23, 47, Filip Sosnowski 31 - Jakub Bach 8, Marcel Sluga 90)
  • Stolem Gniewino - Unia Swarzędz 4:1 (Kamil Patelczyk 15, 20, 27, Michał Balewski 33 - Kamil Dałek 4)
  • Świt Skolwin -Pogoń Nowe Skalmierzyce6:0 (Ołeh Synycia 21, Szymon Kapelusz 22, 90 (k), Jędrzej Kujawa 33, Gracjan Goździk 78, Adam Nagórski 89)
  • Unia Solec Kujawski - Jarota Jarocin 2:2 (Sebastian Pacek 40, 55 - Kacper Szaflarski 84, Sebastian Kamiński 90)
  • Sokół Kleczew - Vineta Wolin 1:2 (Tomasz Kowalczuk 81 (k) - Radosław Cyburt 65 (k), Kryspin Leśniak 83)
Pomimo że na trybunach nie było kompletu publiczności, a na krzesełkach zasiadło łącznie 35 410 widzów, to w tym sezonie rekord frekwencyjny, nie tylko w Poznaniu, ale całej ekstraklasie został pobity. W sobotnie późne popołudnie fani zgromadzeni na stadionie przy ulicy Bułgarskiej mieli okazję oglądać całkiem niezłe widowisko. Ciężko byłoby znaleźć osobę, która (pomimo wyniku 0:0) wyszłaby mocno rozczarowana. Głośny doping, piękna oprawa oraz walka na boisku uatrakcyjniły to spotkanie. Byłeś na trybunach? Znajdź się na zdjęciach --->

Rekord tego sezonu w ekstraklasie należy do Lecha. Kibice ni...